Yamaha Tenere 700 – adventure doplnky Touratech

Yamaha Tenere 700 – adventure doplnky Touratech
10. decembra 2019 František Zubal

Yamaha Tenere 700 je motorkou, na ktorú sa dlho čakalo. V dnešnej elektro dobe je dokonca unikátom, proste surová a jednoduchá adventure motorka.

Yamaha Tenere 700 – ozajstná adventure motorka

Tak ako prichádza od výrobcu, je Yamaha Tenere 700 absolútne perfektným základom pre adventure jazdenie. Predný blatník si vieš v prípade potreby zodvihnúť, ABS vieš jednoduchým stlačením kedykoľvek vypnúť. Všetko je jednoduché a surové, pričom je motorka prívetivá aj pre začínajúcich jazdcov. Nemáš tu žiadne režimy jazdy, ani kontrolu trakcie. Základný displej stačí, výkonu nie je prebytok, no pre sólo jazdu je ho dostatok.

“Yamaha Tenere 700 ťaží zo svojej jednoduchosti.”

Lanková spojka, aj plyn ovládaný lankom. Všetko je na nej jednoduché, praktické a prísne funkčné.

Sériová T-700 si to doslova pýta, upraviť si ju podľa svojich predstáv. Postavíš si tak svoj vlastný unikát, čo v dnešnej dobe rozhodne poteší. Sú na nej totiž aj detaily, ktoré budeš musieť určite vylepšiť. Nádrž má iba 16 litrov, takže by nebolo na škodu mať na dlhých cestách so sebou ešte nejakú rezervu paliva. Hrazdičku na GPS aj 12V zásuvku máš už v sérii.  Niektoré plastové detaily sú zase viac na rane a rovnako aj poctivo odhalený motor v úzkej stavbe by pre istotu bolo lepšie čímsi ochrániť.

Adventure doplnky Touratech pre Yamaha Tenere 700

Ochrana motocykla

Padacie rámy sú absolútne základný doplnok. Pre túto motorku by mali stačiť spodné padacie rámy. Nakoľko má pomerne úzku stavbu a „priznaný“  motor. Aj pri obyčajnom páde na bok si ju vieš škaredo poškodiť.

Odporúčame však nainštalovať aj horné padacie rámy. Ochránia plastovú kapotáž a pomôžu ochrániť aj rozmernejší chladič. Nesporným benefitom tohto doplnku je výrazný adventure look. Ďalšia výhoda je možnosť upevniť naň tašky pre menšiu batožinu.

Kryt svetlometu je ďalšou nutnosťou, ak teda nechceš riešiť nákladnejšiu výmenu svetla. Zvlášť, ak jazdíš off-road s parťákom, či v skupine, odletený kameň na seba nenechá dlho čakať. Yamaha Tenere 700 totiž stavila na dizajn terajších „dakarských“ špeciálov. Rally výzor však znamená aj veľkú plastovú stenu v prednej časti.

Kryt motora expedition má mnoho výhod oproti tomu, aký na Yamahe nájdeš v sérii. Rozhodujúca je pevnosť a hrúbka materiálu, ale aj to, ako je k motorke upevnený. Kryt motora Touratech expedition sa skladá z dvoch častí. Duralového krytu a ten je z vnútornej strany vystužený nerezovou platňou. Taktiež má naviac zospodu plastové lyžiny, ktoré vieš v prípade poškodenia vymeniť.

Ochranu motorky dovedieš k dokonalosti nainštalovaním menších ochranných doplnkov. Kryt zadného brzdového valčeka, ochrana zadného ABS senzora, pevný nerezový kryt reťaze.

Transport batožiny

Sériová Yamaha Tenere 700 akosi nie je pripravená na transport batožiny.

Na jazdenie po okolí ti samozrejme stačí aj tankvak, alebo rucksack. Ak však jazdíš turistiku, určite oceníš, že si máš kam dať nejakú základnú sadu náradia, sadu na opravu defektu s kompresorom a niečo pod zub. Nosili by sme so sebou aj duše. 21 a 18 palcové kolesá si budú pýtať ambicióznejšie terény.

My však doporučujeme túto motorku doplniť o nerezový nosič pre topcase. Získaš tak základňu pre kufor, ale oceníš aj to, že môžeš s motorkou ľahšie manipulovať. Sériový stav je na tom v tejto oblasti totiž chabo. Motorku tu nie je za čo spoľahlivo chytiť!

Nerezový nosič bočných kufrov ti poslúži aj ako zadný padací rám. Potom je už len na tebe či pre transport väčšej batožiny stavíš na hliníkové kufre (na ktoré si vieš dať bandasky, keďže nádrž má iba 16 litrov) alebo nepremokavé tašky.

Náš tip

Nezabudni na rozšírenie bočného stojanu.

Nakoľko si Yamaha Tenere 700 určite bude pýtať veľa off-road jazdenia. Vymeň sériové spätné zrkadlá za sklápateľné. Sú nespornou výhodou. Ak sa jedno predsa len rozbije, vymeníš kedykoľvek pravé za ľavé. Ak na to nezabudneš, pri jazde v stupačkách si ich sklopíš, aby ti nevadili v stoji. Keďže je to jednoduchý úkon spravíš to aj za jazdy.

Stupačky Worksrozšírenie páky zadnej brzdy ti zase zvýšia jazdný komfort. Ak o tom pochybuješ vyskúšaj túto zmenu, budeš veľmi milo prekvapený.

Esenciálne doplnky pre Yamaha Tenere 700

Yamaha priniesla na trh dobre vymyslenú, jednoduchú adventure motorku. Doslova iba sadnúť a jazdiť. Fajnšmeker si na nej samozrejme vymení aj podvozok alebo ho aspoň upraví. Kto s ňou plánuje jazdiť dlhé cesty, či expedície,  proste si ju bude musieť doplniť o potrebné. Zo skúsenosti však chceme vypichnúť týchto pár esenciálnych doplnkov, bez ktorých si túto motorku nevieme  predstaviť.

“pre Yamaha Tenere 700 odporúčame”

  • Spodné padacie rámy
  • Kryt motora expedition
  • Kryt Svetlometu
  • Nerezový nosič pre topcase

Yamaha T700 je veľmi slušný základe na turisku, expedície, či len také bežné potulky po okolí. Doplnením o príslušenstvo Touratech získaš plnohodnotnú adventure motorku, ktorá ťa vezme kam len budeš chcieť…