Tip na výlet: Rumunsko – cesta 7c Transfagarasan

Tip na výlet: Rumunsko – cesta 7c Transfagarasan
26. marca 2019 František Zubal

Transfagarasan – alebo aj rumunská cesta 7C, je často označovaná ako najkrajšia cesta na svete. Rumunsko je od nás doslova na skok, neskúsiť to, by bol hriech.

Luxusné asfaltové serpentíny

Inými slovami raj pre motorkárov. Vyšplháš sa do výšky 2134 m.n.m a zbadáš všetku tú nádheru, ktorú si si prešiel, alebo po ktorej sa vydáš dole.

Celá táto nádhera má okolo 100 kilometrov. Užiješ si jazdu lesom, ostré serpentíny, brutálne výhľady… Ísť do Rumunska na motorke a neokúsiť túto cestu je doslova hriech. Keď vyjde fajnové počasie a podarí sa ti sem prísť mimo hlavnej sezóny, budeš najšťastnejší na svete.

Transfagarasan ako víkendová záležitosť?

Áno, dá sa to. Z Bratislavy to máš na vrchol len 862 kilometrov. Transfagarasan máme ozaj na dosah. Takže, ak máš trošku železnešiu prdel, pohodička. Úplne postačia 3 dni – jeden predĺžený víkend.

A môžeš si užívať

Penzión alebo stanovanie?

Keď navštíviš Rumunsko a Transfagarasan, buď to pôjdeš na ľahko, alebo pekne nabalený. Čiže na prespanie zvolíš nejaké ubytovanie alebo môžeš  v pohode stanovať.

Ubytovanie v okolí zoženieš doslova za pár šupov, alebo aj drahšie, ak chceš vyššiu úroveň. Je to len na tvojich preferenciách, aký štandard vyžaduješ.

Odporúčame zvoliť čosi ešte pred začiatkom cesty 7c,či už zo severnej alebo južnej strany. Booking je plný možností, stačí hľadať. Počas letnej sezóny, ale nepodceň rezerváciu, môže sa stať, že na mieste už nič voľné nebude.

Topka však je stanovanie na planine pod poslednými serpentínami. Lokál hudba, ovečky, bačovia, kravičky, prasiatka… V noci nenormálna kulisa hviezd nad hlavou a ráno si užiješ cestu medzi prvými, skôr ako sa urobia zápchy.

Kedy vyraziť na Transfagarasan?

Počas hlavnej letnej sezóny, to veľmi neodporúčame. Za posledné roky tu bolo stále plno. Cesta je prepchatá motorkami, autami, cyklistami… neužiješ si to tak, ako by sa dalo.

Pozor však na jar. To môže byť hore ešte kopa snehu a tunel uzavretý a vrátiť sa z polovice isto nechceš. Aj skorá jeseň zase zaváňa škaredým počasím a možným prvým snehom.

Oficiálne je vrchná časť cesty 7c uzavretá od 31.10. do 1.7., neoficiálne sa však dá ísť aj skôr resp. neskôr. Je dobré si to však overiť z rôznych internetových zdrojov. Dosť toho o aktuálnom stave napovie live webka.

 

 

Ak si ešte na Transfagarasane nebol, naplánuj si to už túto sezónu! To proste musíš zažiť!

.