Skúsenosti s prilbou Touratech Aventuro Carbon

Skúsenosti s prilbou Touratech Aventuro Carbon
19. júla 2019 František Zubal

Najlepšia adventure prilba, akú si môžeš aktuálne zadovážiť?  Áno, je to Touratech Aventuro Carbon. Teda pre mňa rozhodne áno. Je to presný pomer medzi ľahkosťou, komfortom a univerzálnosťou, to je to, čo potrebujem.

Touratech Aventuro Carbon 2 a Touratech Aventuro Carbon – novinka je na obr. vľavo

Krátke resumé spolužitia s Touratech Aventuro Carbon

Túto prilbu vlastním a jazdím v nej od jari 2015. Pokiaľ si dobre pamätám, fakt som žiadnu inú na hlave od vtedy nemal. Odkedy mám Touratech Aventuro Carbon, rozpredal som môj zvyšný vozový park prilieb. Prečo? Lebo ich proste zrazu nebolo treba.

Preč išla cross helma, preč išla turistická integrála so slnečnou clonou, preč išla aj vyklápačka. Netvrdím, že všetky vlastnosti daných prilieb sa stretli v tejto jednej, ale zrazu som ich nepotreboval. Najradšej som na hlavu proste hodil „karbónku“ od Touratechu. Takže som v nej odjazdil veľa rôznych motoriek a prešiel veľa štátov. Videl som skrz ňu Gibraltar, Nordkapp aj juh pevninského Grécka, proste azda celú starú Európu. A prekrižoval rôzne druhy a stavy ciest bez ohľadu na poveternostné podmienky.

Adventure prilba na motorku ktorá funguje ako motorky kategórie adventure. Zajazdíš si v nich do sýtosti a dravo, ale aj pohodlne precestuješ množstvo kilometrov.

Ako je možné, že zrazu stačí iba jedna prilba?

Nemám rád pomenovanie univerzálna a 3v1. To, že z nej viem dať dole šilt, z nej integrálu nerobí a to, že do nej viem dať cross okuliare z nej cross prilbu tiež nerobí. Podľa mňa je správne nad touto prilbou uvažovať ako nad samostatným konceptom, ktorý ti dovolí s istým obmedzením  používať túto prilbou v obrovskom rozsahu situácií, kedy budeš stále spokojný. Je to také BMW R1200GS medzi prilbami, skrátka neurobí nič na 100%, ale všetko na 99%.

Aventuro Carbon skrátka pekný dizajnový kúsok.

Mňa až tak nezaujíma koľko a akých má vetrákov, aká je jej presná gramáž… Mňa zaujíma, či to všetko funguje na cestách, či v tej prilbe prežijem mnoho hodín na motorke, skrátka či sa v nej budem cítiť fajn. Odpoveď som myslím dodal hneď v úvode, keďže som tejto prilbe dodnes verný, takže funguje presne tak, ako to od nej očakávam.

 

Za mňa rozhodne oba palce nahor.

Čo mi veľmi imponuje – ručná práca

Som technokrat, milujem detaily a kvalitné ručné spracovanie. Tento zázrak je ručne robený a je to proste dokonalé. Vidíš, že tomuto výrobku niekto obetoval to najcennejšie. Kus svojho životného času.

Značná časť pri výrobe patrí ručnej práci

Nie je to úplná masovka ani pásová výroba

Pozri si túto prilbu vo farebných prevedeniach, kde je vidieť ich jadro pod čírim lakom. Ako sú na seba naskladané vlákna karbónovej tkaniny. Niekto ich tak uložil do formy. Nálepky sú tiež ručne aplikované.

Časti karbónovej tkaniny sa do formy musia správne a presne uložiť

Práca v lakovni

Nálepky sú aplikované taktiež ručne

Adventure prilba a veci z praxe

Tá prilba fakt dobre vyzerá, dynamicky a moderne. Ani sa nečudujem, že model Aventuro Carbon 2 sa veľmi nezmenil. Nie je dôvod.

Dôvod na radikálnu zmenu dizajnu naozaj nevidím

Šilt je uchytený k prilbe tak, že má akoby veľké prieduchy. Nenaberá teda až toľko vzduchu, nedvíha tak celú prilbu zbytočne nahor.

Vetracie otvory fungujú, dá sa nimi dobre manipulovať aj za jazdy v rukaviciach.

Vetrák v prednej časti je na Aventuro Carbon 2 oveľa lepší, veľmi ľahko polohovateľný.

“Hlučnosť som nikdy nepociťoval. Dýcha sa mi v nej dobre aj pri ťažkom off-roade.”

Používam často cross okuliare, pritom mám na prilbe namontované aj plexisklo. To je trošku nevýhoda, že sa vtedy plexisklo zapráši. Ale vyjdem na cestu, preklopím okuliare na zadnú časť prilby a sklopím plexisklo. Hurá, valím si to ďalej aj nelegálnymi rýchlosťami bez toho, aby som mal totálne vyfučanú hlavu.

Vzadu ma putko na popruh okuliarov. Ja však používam systém Quick Strap.

Taký premakaný šilt je skrátka lahoda aj pre oko. Je ohybný, takže aj keď ti adventure prilba padne len tak na zem, nič sa nestane. Dá sa aj skracovať/predlžovať.

Aj základné biele prevedenie má nádhernú perleť

Detaily sú premakané, boky sú pripravené tak, že si na prilbu vieš ľahko namontovať akčnú kameru, aj komunikačný systém.

Touratech Aventuro Carbon nemá slnečnú clonu, chvalabohu! Ja tam tú vec proste nechcem. Vadí mi to. Slnečná clona sa rýchlo zapráši a poškriabe. Proti priamemu slnku aj tak nefunguje – také sú moje skúsenosti.

 

Adventure prilba Touratech Aventuro Carbon

Podľa mňa jediná skutočná Adventure prilba a teda najlepšia adventure prilba na trhu. Je to skrátka tak. Nesúhlasíš? OK. V tom prípade sa naozaj pozri po čomsi inom, čo bude chrániť tvoju hlavu. Touratech Aventuro Carbon je proste jednoznačne vyrobená pre ľudí, ktorí vedia, čo chcú. Preto je aká je. Je špecifická, má určité vlastnosti a isté doplnky zase z tohto dôvodu nemá. Iba zdanlivo padá do konkurencie prilieb typu 3v1, no iba na prvý pohľad. Treba ju totiž brať ako jeden celok, ktorý ťa bude na motorke sprevádzať kdekoľvek za akýchkoľvek podmienok.

Autor článku – František Zubal

.

 Touratech Aventuro Carbon sa aktuálne ponúka v šiestich farebných prevedeniach a vo veľkostiach S až XXXL.
Viac sa dozvieš o tomto výrobku v našom eshope shop.touratech.sk