Tip na výlet: Slovensko – Poloniny, drevené kostolíky, východ východu

Tip na výlet: Slovensko – Poloniny, drevené kostolíky, východ východu
13. marca 2018 František Zubal

Zájdi do Stakčína a odtiaľ do Novej Sedlice, našej najvýchodnejšie uloženej obce. Čakajú ťa pekné lokálne scenérie, drevené kostolíky a v noci skutočná tma, s miliardami jasne žiariacich hviezd nad hlavou.

Park tmavej oblohy Poloniny

Stačí ti na to aj pár hodín. Hneď pod hrádzou vodnej nádrže Starina, začína pekná kľukatá cesta cez priesmyk do Príslopu. Pekne obrúsiš okraje pneumatík, preženieš otáčkomer celým budíkom a na vrchole zájdeš mimo cestu, a užiješ si nádherný výhľad do doliny, odkiaľ si prišiel.

Nad Príslopom

Ak máš rád pohodičku na dvoch kolesách, táto lokalita ťa očarí. Slovensko je tu akési iné, ľudí tu nežije veľa, takže aj premávka je minimálna. Zaboč do dedín Ruský Potok, Topoľa… obzri si drevené kostolíky, v dedinke Ulič sú ich zmenšeniny pekne pokope.

Ruský Potok, v strede dediny nájdeš takúto scenériu

Ulič a zmenšené drevené kostolíky

Jar, leto, jeseň aj zima sú tu proste nádherné. Povoz sa na cestách v národnom parku Poloniny. Ak máš rád pešie túry, taktiež neostaneš sklamaný. V dedinách sa dá zohnať ubytko. Ak si z ďaleka, zahrň si túto oblasť v pohode do itinerára, trebárs na ceste okolo Slovenska.

Kostolík a cintorín z 1. svetovej vojny Topoľa

„Každú jeseň je pre mňa cesta do Novej Sedlice akousi povinnou jazdou. Človek sa tu cíti byť tak trochu mimo Slovenska, akoby v zahraničí. Staré babky popri ceste, zubaté slnko a na stromoch množstvo farieb. Oddýchnuť si len tak kdesi popri ceste, proste reset mysle a fajnová jazda cez Príslop.“

František Zubal

Kostolík v Uličskom Krivom

Rozhodne tu stráv aspoň jeden večer. Líšky tu dávajú dobrú noc, svetelný smog tu prakticky nie je. Nad hlavou tak budeš mať jasný nekonečný vesmír. Len pozor na jazdu po tme, stretko s jeleňom nemusíš prežiť, vysokej je tu ozaj požehnane.

V Uliči dávajú dobrú noc vlci

Trasu si môžete pozrieť a stiahnuť napr. do telefónu na tomto ODKAZE