Tip na výlet: Slovensko – Korunami stromov, Spišská Magura, Osturňa, Červený Kláštor

Tip na výlet: Slovensko – Korunami stromov, Spišská Magura, Osturňa, Červený Kláštor
19. apríla 2018 František Zubal

Chceš si zajazdiť tak akurát na pohodu v okolí Vysokých Tatier? Daj si východný okruh zo Spišskej Belej cez Osturňu, Červený Kláštor, Toporec a opäť do Spišskej Belej. Dá sa to zmáknuť za dve, tri hodinky čistej jazdy. Ak skočíš pozrieť všetky atrakcie, máš čo robiť celý deň! Všetko podľa chuti. Nádherný kraj, minimum áut, dokonalé výhľady na Tatry a hlavne veeeeľa zákrut.

Okolité podtatranské kopce s nádherný výhľadom

Vyraz do Ždiaru smerom na Poľsko. Odboč do Bachledovej doliny a prejdi sa chodníkom v korunách stromov

Stojí to za to, je to jedinečná atrakcia. Prejdeš sa nad korunami stromov, uvidíš Belianske Tatry, teda aj to ako vyzerajú naše majestátne Vysoké Tatry z východného pohľadu. Chodník je dlhý 600 metrov a umiestnený vo výške 32 metrov. Atrakcia je otvorená denne do 17.00 hod. Viac info nájdeš priamo na webe: http://chodnikkorunamistromov.sk/

Chodník korunami stromov

Zatoč za Ždiarom na úzku cestu, a navštív krásnu rázovitú goralskú obec Osturňa. Akoby sa tu zastavil čas – pripomína živý skanzen. Myšlienky sa rozletia a bublanie motora stíchne. Hneď za kopcom je Poľsko, ale kto by to bol v tomto prostredí povedal, že sa nachádza v 21. storočí? Osturňa je neuveriteľne dlhá obec osadená v nádhernej doline a hovorí sa, že je pravdepodobne aj najdlhšia na Slovensku.

Smerom na Spišskú Starú Ves sa ukáže, čo dokáže tvoja motorka na asfalte. Pravdepodobnejšie však je, že si budeš užívať výhľady a scénky, ktoré prináša okolitý život. Úzka kľukatá cesta zas vyčarí úsmev – čistá radosť z jazdy.

Prichádza na rad hraničná rieka Dunajec. V lete je tu dosť turistov. Ako včely na med, tak na Dunajec zase patria pltníci. Tri korunky týčiace sa nad vodou sú opäť známou klasikou.

Červený Kláštor a Tri Korunky – klasika

Ak si ešte neokúsil splav Dunajca, určite si to vyskúšaj. Zaberie to cca. 2 hodinky, ale stojí to rozhodne za to. Pĺtnici ti porozprávajú rôzne príbehy, príhody, legendy z goralského kraja. V cieľovej stanici si môžeš požičať bicykel a vybehnúť popri rieke späť, alebo využiješ služby miestnej taxislužby. Viac o splave sa dozvieš tu: http://www.pieniny.sk/ciele/dunajec/dunajec.html

Ako naložíš s ponúkanými možnosťami trávenia času v tejto oblasti, je len na tebe. Či sa prejdeš za kultúrou, alebo sa prejdeš prírodou, nespravíš zle. Ale keď sa chceš na poriadne prejsť motorkou, nepokračuj do Hniezdneho. Za Červeným Kláštorom zatoč na Toporec. Mala by tu byť minimálna premávka, takže pohoda kľud a relatívne dobrý asfalt.

Ak teda budeš v Tatrách a nechceš sa voziť len po magistrále, skús tento tip na výlet.

a na záver dňa ťa čaká takýto pohľad

Trasu si môžeš pozrieť a stiahnuť napr. do telefónu na tomto ODKAZE