Test BMW R 1200 GSA vs Honda Africa Twin

Test BMW R 1200 GSA vs Honda Africa Twin
21. januára 2018 Marian Krolák

Kto z koho – Boxer v ťažkej váhe BMW R1200GS Adventure proti obratnejšej strojovni Honda AfricaTwin.

Ktorá sadne viac tvojmu adventure štýlu? Sú to totiž veľmi odlišné motorky, lenže obe zvládanú to isté. Veľké cestovné endurá sú skrátka v móde. Sú pohodlné na ceste, no zvládnu aj jazdu mimo asfaltiek. Tak prečo proti sebe nepostaviť stáleho hráča v tomto segmente, BMW R1200GS Adventure, proti legende ktorá zažíva „kambek“ teda modelu Honda AfricaTwin CRF1000L?

Stačí mrknúť do tabuliek s technickým popisom a rozdiely sú hneď jasné. Veľké BMW ženie vpred plochý motor boxer. Objem 1170 kubíkov, to je dostatočná nálož, kým radovému dvojvalcu v Honde musí postačiť necelý liter. Baworák však svojou technikou rúbe ešte vyššie. Jazdné režimy, dynamicky sa prispôsobujúci elektronický podvozok, ale hlavne mega litráž, ktorú načapuješ do nádrže, tak to znamená jasný únik na asfalte.

“Komu nevyčarí úsmev na tvári brutálny záťah boxera, tak ten nech hľadá iné stroje.”

František Zubal

 

Lebo aj vysoké rýchlosti zvláda „Advík“ v maximálnom pohodlí. Jeho predná časť pojedla asi veľa steroidov, je proste obrovská a funguje ako vynikajúci ochranný štít a jazdec ostáva v relatívnom suchu aj pri jazde v daždi!

Japonec sa  dizajnovo približuje špeciálu Honda jazdiacemu rely Dakar.

Adekvátny pocit chce predať aj jazdcovi, ktorý Africu Twin sedlá. Šotoliny, či lesné cesty, to je skrátka doménou tejto Hondy. Tam kde sa BMW potrápi, Honda vďaka svojmu podvozku, ktorý je mäkšie ladený, ľahulinko prehopsá. A ver, že sa s ňou na konci každej z podobných ciest budeš chcieť otočiť a dať si to ešte raz, dookola, donekonečna, kým sa neminie benzín v nádrži.

Africa Twin je stále hlavne turista na dvoch kolesách. Pohodlia je dosť, motor má zamatový chod a prevodovka, tá je presnejšia ako chirurgov skalpel.

Takže po ktorej z týchto dvojkolesových mašín siahnuť? Nuž, tu pôjde len o osobné preferencie a individuálne požiadavky jazdca. Obe potešia, obe zvládnu rovnaký dril, len tá príchuť bude iná.

Čo je lepšie? BMW R 1200 GS Adventurele alebo Honda CRF 1000 F Africa Twin?

Africa je rozhodne štíhlejšia – aj zo zadu.

V teréne má Africa na vrch.

Ne cesta sa karta môže obrátiť.

Rozhodnúť sa budeš musieť sám. Doplnky pre oba motocykle nájdeš v našom eshope