Recenzia – systém uchytenia okuliarov Quick Strap

Recenzia – systém uchytenia okuliarov Quick Strap
14. júna 2018 František Zubal

“Fantastický doplnok, vďaka ktorému mám cross okuliare stále pohodlne so sebou. Dvihnem šilt, odlepím suchý zips, prehodím okuliare cez oči a je to.”

O čom sa tu vlastne bavíme? Nuž Quick Strap, systém ktorý nahrádza klasický pás držiaci cross okuliare okolo prilby. Je to fičúrka vymyslená skôr pre vyslovených enduro jazdcov (to rozoberať nemienim), ale dá sa krásne využiť aj pre potreby turistov na motorke, hlavne v kombinácii s prilbou Touratech Aventuro Carbon.

Plexi na prilbe je super vec, ale ja sa nechám rád poriadne prevetrať. Ak dvihnem iba plexi, nápor vzduchu je fasa, lenže ak sa pritrafí nejaký chrobák v oku… je to proste nebezpečné. Spustená slnečná clona tiež nestačí (plus slnečné clony v prilbe veľmi nemusím) a tak prídu na rad crossové okuliare. Rád som jazdil v prilbe, kde boli iba cross okuliare, proste klasika. Keď bolo chladno, namontoval som do Aventura plexisklo a šlo sa ďalej. Toto bolo celkom obmedzujúce, strata času, plus človek časom rezignoval, lebo sa mi to nechcelo stále prehadzovať. Na viac okuliare uchytené klasicky chcel človek občas pri zastávke dať proste dole. Čiže buď ostali natiahnuté na zobáku (to si do nich aj napriek antifogu krásne nafučíš hmlu), alebo viseli okolo krku (fajnovo to zavadzia keď chceš krútiť hlavou a vychutnávať výhľad, alebo som ich dal úplne dole (na nervy dávať ich stále hore a dole, pásik sa pokrúti…)

Takže Quick Strap

Z jednej strany prilby je čap, na ktorom sú okuliare permanentne prichytené, z tej druhej zase suchý zips. Okuliare mám stále na prilbe, obvykle odložené na jej zadnej časti.

Keď si ich chcem nasadiť, dvihnem šilt a odlepím z časti so suchým zipsom.

Pretočím okolo hlavy. Celý tento postup riešim kedykoľvek aj za jazdy.

Nasadím si ich a prilepím suchý zips naspäť.Hotovo.

Všetko sa dá kedykoľvek realizovať aj opačne, kedy si na záver spustím pred oči plexisklo. Proste podľa situácie a chuti. Keď niekde zastavím, suchý zips iba odlepím a okuliare mi visia z boku prilby. Mám trebárs lepší výhľad, osviežim si tvár, pohodlnejšie sa zhadzuje alebo nasadzuje prilba…

Netvrdím, že Quick Strap je nutnosť k cestovaniu, ale ja to považujem za super zlepšovák, vďaka ktorému možnosti jednej prilby využívam oveľa komplexnejšie. Negatíva pre mňa nemá žiadne.

Text: František Zubal