Naše skúsenosti: Ako sa obliecť na adventure motorku

Naše skúsenosti: Ako sa obliecť na adventure motorku
20. januára 2020 František Zubal

Čo si na seba obliecť, keď je vonku neznesiteľne horúco, alebo je zima? Skrátka, ako sa obliecť na adventure motorku? Pretože jazdí sa v podstate stále. Tak ako to spraviť, aby si bol stále v pohodičke?

Keď chceš jazdiť komfortne v širokom rozsahu teplôt, kľúčom sú vrstvy. Nestačí iba samostatné motorkárske oblečenie, ktoré je samozrejme základom. Vlastne stačí, no keď sa len trošku zamyslíš nad tým, čo si pod neho oblečieš, jeho využiteľnosť prudko vzrastie. Teda skôr tvoj komfort pri jeho nosení.

Kľúčom k úspechu je vrstvenie…

Ako sa však obliecť na adventure motorku? Pozrieme sa na to moderným okom. Veď prečo nevyužiť to, čo ponúka dnešný trh? Nie je toho vlastne až tak veľa, čo skutočne potrebuješ. Preč sú časy, kedy šli na nohy „kanady“ a pod nejakú silnejšiu bundu sa napchal pletený sveter a v prípade dažďa šiel na vrch gumený nepremok. Výsledkom bolo vždy neznesiteľné spotenie a nemotornosť. Lenže skúsenosti nás posunuli vpred.

Dnes už vieš byť pripravený na jazdu vo veľmi širokom rozsahu teplôt a prakticky v akomkoľvek počasí.  Ak si rozumný, alebo si dáš u nás poradiť, zistíš, že si všetko potrebné môžeš zbaliť napríklad len do jedného  žltého vaku 🙂

Počasie veľmi teplé / 25 a viac stupňov Celzia

Jasnou voľbou je ľahký vzdušný komplet. Motorkárske oblečenie, ktoré celé dobre vetrá a dýcha, je teda plne priedušné – Companero Summer bunda a nohavice .

Samozrejmosťou je ľahká dobre odvetraná prilba Aventuro Carbon 2 . Najlepšie urobíš, ak ju osadíš aj systémom Quick Strap s motokrosovými okuliarmi. Brutálne tým zvýšiš odvetrania hlavy bez toho, aby ti do očí šiel prach ,hmyz proste všeličo nebezpečné.

Na nohy odporúčame revolučné čižmy Destino Adventure, ktoré vieš využiť aj ako bežné topánky, keď sa motáš mimo motorky.

Aj ruky musia byť odvetrané. Tu používame najčastejšie vzdušné rukavice Touratech Guardo Desert+.

Na to, aby to všetko fungovalo, ako má, potrebuješ základné letné / funkčné prádlo – tričko Primero Allroad s krátkym rukávom, niekto však preferuje skôr dlhý rukáv. Odporúčame používať skôr dlhý rukáv. Ak sa aj spotíš, moto bunda sa ti nebude lepiť na predlaktie.

Funkčné prádlo je veľmi dôležité

Prečo je tak veľmi dôležité používať funkčné prádlo ako základ? Pretože aktívna jazda na motorke spôsobuje, že telo sa zohrieva a produkuje viac potu. Ten potrebuješ dostať od tela čo najrýchlejšie preč. Základné funkčné prádlo Allroad2 pot nezachytáva, ale posúva ho ďalej od tela a tam sa na povrchu jednoducho odparí. Pokiaľ používaš napr. bavlnené tričko, tak to nerobíš správne. Bavlna má práve opačný efekt. Pot saje, drží ho, nepustí ďalej. No a jazda s mokrým telom, je vyslovene nekomfortná, nehovoriac o tom, že môžeš skôr prechladnúť, aj keď je vonku leto.

Bavlnené výrobky na výrobky motorku nepatria!

Nezabudni aj na svoju dolnú časť tela. Nohavice Primero Allroad rozhodne odporúčame v dlhej verzii. K tomu vysoké odolné ponožky Heavy Duty Riding Socks, klasické by si v čižmách pravdepodobne predieral dosť často.

Náš tip:

Nezabudni si hodiť okolo krku multifunkčnú šatku. Občas do krku môžeš schytať hmyz a nie je to nič príjemné.

Je dobré mať so sebou aj slnečné okuliare. Kdekoľvek zastavíš a chceš sa kochať okolím, aby si v ostrom slnku nežmúril. Na motorku jednoznačne odporúčame nerozbitné Gloryfy Unbrekable.

Ak si do funkčného prádla ochotný zainvestovať trochu viac kúp si Primero Nature z vlny Merino. Je to prírodný materiál ktorý sa podľa nás nosí príjemnejšie. Má všetky vlastnosti funkčného prádla, tzn. odvádza pot od tela a je z pravej merino vlny.

 

Počasie také akurát / 15 až 25 stupňov Celzia

K základnému vzdušnému motorkárskemu oblečeniu Companero Summer pribaľ aj 100% nepremokavú vrstvu Companero Weather.  Budeš tak pripravený, ak náhodou príde dážď.

Set rukavíc Guardo World. Je to veľmi univerzálny set rukavíc. Set, tzn. dostávaš od nás komfortné moto rukavice do bežného počasia a k tomu “overal”, tzn. druhý set rukavíc, ktorý použiješ ako druhú vrstvu v prípade nepriaznivého počasia. Tento overal je pecka, pretože je vysoký, zatiahneš ho v predlaktí na gumičku a nič ti nepretečie, ani v prípade silného dažďa. Keď doprší, len to odložíš a jazdíš ďalej v rukaviciach Touratech Guardo ADV.

Nezabudni na šatku a kuklu.

Ako funkčné spodné prádlo je vhodné mať čosi s vyššou gramážou ako tričko Primero Alpine a nohavice Primero Alpine. Takáto vrstva je stále funkčná – tzn. dýcha, posúva pot rýchlo od tela, ale zároveň už aj hreje, ak ručička teplomera nižšie ako 20 st.

Prilba Aventuro Carbon 2
Čižmy Destino Adventure
Vhodné jazdecké ponožky Heavy Duty Riding Socks 

Ideálne motorkové počasie

15 – 25 st. je vlastne ideálne motorkové počasie. Musíš si však uvedomiť, že je tu aj najväčšia šanca na premenlivé počasie. Tzn. môže nečakane zapršať, niekde v údolí je príjemných 25 st a stačí, že vybehneš niekde na kopec a tam v tieni je len 15. A pokiaľ nemáš vhodné moto oblečenie, môže to byť celkom nepríjemné. Hlavne takto rýchlo prechladneš. Spotené telo chladnejší vetrík prefúkne a máš chorobu na krku. Používaj teda vždy správne funkčné prádlo, ktoré dýcha, a buď pripravený aj na dážď.

 

Chladné počasie / 0 až 15 stupňov Celzia

Všetko, to čo sme doteraz spomenuli, doplníš o nasledovné:

Teplé funkčné prádlo tričko Primero Strom a nohavice Primero Storm.

Samotné termoprádlo, aj keď zateplnené, nebude stačiť! Potrebuješ takzvanú “strednú vrstvu”. Základ teda doplníš o strednú vrstvu,  bundu Primero Polar. Nezabudni aj na strednú vrstvu na nohy nohavice Primero Polar.

Kuklu rozhodne doplň o šatku s membránou Windstopper.

Nezabudni na poriadne nepremokavé a zateplené rukavice Alpine 2.

Náš tip:

Ak chceš byť úplný frajer a v úplnom teple, pozri sa po vyhrievaných kúskoch oblečenia. Alebo skús vyhrievané sedadlo. Nie je nič horšie, ako studené, sychravé počasie. Máš dve možnosti. Buď to nejako pretrpíš, alebo jednoducho doplníš svoj šatník o funkčné veci a jazdiť môžeš prakticky za každého počasia a s úsmevom 🙂

Finito, pobaliť sa a vyraziť

Nie je to žiadna veda. Stačí dobre vrstviť a motorkový svet bude opäť krajší, pretože žiadne nepriaznivé, či nevhodné počasie ťa nezastaví.

 

“Buď to budeš skúšať sám, alebo prídeš k nám a necháš si poradiť”

Zjednoduš si život, správne sa obleč na adventure motorku a užívaj si všetky tie nádherné miesta kam sa dostaneš len na motorke….

.