Naša moto sezóna 2018 – netradičné výlety

Naša moto sezóna 2018 – netradičné výlety
30. decembra 2018 František Zubal

Chorvátsko, Slovensko, Rumunsko. Tradičné krajiny avšak netradičné výlety. Hlavne o tom bola naša motocyklová sezóna v roku 2018.

Kdekoľvek si nájdeš to svoje

Na to aby si poriadne vypol, nepotrebuješ precestovať polovicu sveta.

…stačí ak si vieš vybrať správnu cestu

Nie každá sezóna sa musí niesť v znamení výprav biblického rozmeru. Niekedy veci život zariadi tak, že skrátka musíš niečo obetovať. To však neznamená, že budeš sedieť doma a motorku v garáži iba hladkať očami. Naštartuj a vybehni na “kontrolu” blízkeho okolia…

Stačí predsa najbližšie pieskovisko

Proste a jednoducho chceš vyraziť za dobrodružstvom. Chceš naplniť svoje vnútro istým pocitom, pocitom o ktorom množstvo ľudí iba sníva, pre ktorý treba niečo urobiť. Adventure, áno to je ono, pojem, pocit, nápis na motorke, marketingový ťah? Kašli na to, sadaj na motorku a poď. Je to len o tom čo máš v srdci.

Na to aby si bol „adventure“ nepotrebuješ obísť zemeguľu.

Práve to sme si s chceli overiť.

Keď slnko zapadá a na tvári máš ten správny úsmev po dobrej jazde

Čiže moto sezóna 2018 bez exotických destinácii, ktorá bude cez to všetko zaujímavá. Tradičné destinácie, podané úplne netradične.

Obliekaj sa, lebo začína pršať

Kapitola prvá – Chorvátske šotolinky

Motáš sa tam, kam ťa zrak zavedie

Okorenené chladnejším počasím. Je totiž skorá jar, počasie ani zďaleka nie je motorkovo ideálne. Hovorí sa aj, že existuje len zle oblečený motorkár, nie nevhodné počasie.  Nás to nijako neodradilo, práve naopak. Tak, ale poď ho k slovenskému moru, čiže do Chorvátska.

Ranná kávička na teraske, o chvíľu ideš jazdiť

Prísť sem takto mimo letnú sezónu je skrátka bomba. Má to hneď niekoľko výhod. Nestojíš, presnejšie povedané, nepreplietaš sa vpred, v tradičných kolónach, na diaľničných mýtniciach. Proste je pred tebou pár áut, ak vôbec nejaké, zaplatíš a valíš ďalej. Ubytko akejkoľvek kvalitatívnej a finančnej kategórie zoženieš kdekoľvek len chceš. A budeš tam mať pravdepodobne fakt kľud. Nebudú ťa otravovať rodiny s deťmi a ich dialógy, nebudú ťa štvať partičky mladých a ich opilecké monológy, nebude  ťa otravovať okolitá premávka.  More máš len pre seba (ale musíš byť otužilejší). Ale čo je najhlavnejšie, cesty máš skoro iba pre seba. Tak čo skúsiš?

Nie len asfaltky máš sám pre seba

Lebo mi sme si to tu užili do sýtosti a poriadne sme si to na motorkách rozdali. S premenlivým počasím treba rátať. Zvlášť, keď máš v pláne vyraziť od mora do kopcov. Chlad, teplo a znova chlad. Slnečno, dážď, môže prekvapiť aj snehová prehánka. O to zaujímavejší výlet.

Hurá sneh, no nezablbni si keď môžeš

“Nikde sa nepotrebuješ ponáhľať, doslova sa chceš túlať.”

Túlať a oddychovať

Jazdíš si po okolí a hľadáš rôzne cestičky. Aha, na kopci je vysielač. Ide k nemu šotolinka, tak poď ho tam. Nie, nebrodíš sa turistami, nikoho neotravuješ. Stačí byť slušný, okolo miestnych spomaliť, pozdraviť, podebatovať.

A keď nie je nik okolo, tak tomu nahul

Zablúdiš a je to ešte lepšie. Neznervózňuješ sa tým, že budeš opäť dlho stáť v úzkej uličke, kvôli totálne zahustenej premávke. Teraz nie, teraz sa motáš dedinkami a mestečkami, do ktorých by si ináč ani nezašiel. Uzučké uličky, kamenná dlažba, staré domy, ošarpaná omietka to čaro Jadranu v lete zastiera kopa iných ľudí. Teraz to máš len pre seba.

Počkajú si ťa aj takéto momenty

Chorvátsko však nie je iba o mori. Málo kto vôbec v lete vyrazí do kopcov. Nečudujem sa. Obvykle je pekelne horúco, proste nechce sa. Radšej klasika, pláž, plavky, pivko, opaľovací krém oddych. Aby sa nepovedalo, niektorý deň sa človek aj prejde motorkou po okolí, len sa vlastne nepovozí. Teraz je ale garde opačné. Krajina si doslova pýta, aby si ju pokoril zo sedla motorky.

Nevyuži to keď sa dá

Ducati Multistrada Enduro a BMW R1200GS Rallye sú však stroje, na ktorých keď ideš a vidíš alternatívu k asfaltke, tak ju využiješ. Celé hodiny a celé stovky kilometrov tomu nakladáme (aj tlačíme) v blate, štrku, kameňoch až došlo aj na sneh. Kamkoľvek sa rozhliadneš a vidíš nejakú cestičku, tak tam aj dôjdeš. Výhľady z rôznych vrcholkov, kaňony, vodopády, suché riečiská, planiny…

Občas musíš makať

“Nejde o nič iné len o čistú zábavu z jazdy na zdanlivo nekonečne veľkom ihrisku.”

A potom oddych na brehu mora

Iný deň, iné miesto a pekný bonus. Túlali sme sa opäť okolo mora a hľadali zaujímavé cestičky. Áno, aj tesne pri mori, nájdeš krásne šotolinky. Tak bádaš, skúmaš, objavuješ kam tá cesta vlastne vedie. Až nás raz odrezal príliv. To doma nezažiješ, aby ti cestu zalialo more. No čo sa budeme zaoberať písmom. Bolo to zábava, ako mále deti, všade špliechala voda, boli sme celý mokrí. Potom len urýchlene hľadať umývarku, aby sme opláchli motorky od soli.

Keď ti cestu skríži príliv

Večer čo večer poriadne vyjazdený a na taniere lignje, dangleje, rôzne ryby a iná morská háveď. Ja sa v týchto gastro zážitkoch skrátka vyžívam. Veď aj o tom je dovolenka pri mori.

To proste patrí k tomu!

Kapitola druhá – naše krásne Slovensko

Vitaj u nás doma

Naša rodná hruda ponúka veľa možností. Máš ju pravdepodobne aj ty celú zjazdenú a predsa hľadáš čosi nové. Motorkové asfaltové klasiky preto netreba spomínať, po mnohých rokoch na dvoch kolesách by niečo z toho aj mohlo nudiť. Lenže nový rozmer každému výjazdu dáva nová partička, prípadne nové schopnosti a zručnosti, ktoré na motorke nadobudneš.

Keď je dobrá partička a vyjde počasie

Akcie ako Touratech raňajky, Touratech Academy či KLIM Day Poprad nám toto za každým potvrdili. Aj pod Vysokými Tatrami si vieš užiť poriadnu jazdu prašnými šotolinami.

Je to paráda

Treba len vedieť kam vyraziť a dať dokopy dobrú skupinu. O zábavu je vtedy rozhodne postarané. Vtipy, srandovné historky, blbinky, driftíky proste výjazd na motorke, aký chceš zažiť, ak máš len málo voľného času. Netreba na to ani celý víkend.

Vždy, keď sa dá sadaj na motorku a objavuj.

Keď nevieš kam a s kým, poď s nami!

Spokojný úsmev je základ pekného zážitku

V lone Vysokých Tatier má všetko akúsi inú atmosféru. Celý deň jazdíš a svoj zrak prakticky stále oprieš a naše veľhory. Na jar a jeseň sú tiene, ktoré Vysoké Tatry vrhajú, dramatickejšie než v lete. Ide z toho všetkého taká zvláštna mágia. Pocit, že si doma na Slovensku a zažívaš čosi výnimočné.

Touratech Academy

Je to náš chlieb, ktorého sa akosi nevieme prejesť. Jazdiť hore, dole po cestách, ktoré dobre poznáme a vždy na nich nájsť čosi nové.

Okolo je kopec zaujímavých miest

Žiadna nuda, zvlášť keď motorku neberieš iba ako presúvadlo. Trénuješ jazdu, nové veci, motorku máš stále viac v rukách a stále viac si dovolíš. Si uvoľnenejší, bavíš sa a všetko dostáva nový rozmer.

Trénuj a dáš všetkému nový rozmer

Kapitola tretia – koncentrované Rumunsko

Rumunské šotolinky – dobrý základ

Tradičná adventure destinácia slovenských bikerov. Boli sme tam desiatky krát, behom jednej sezóny sa tam dostaneme niekedy aj štyri či päť krát. Klasické Rumunské tripy, kedy človek na záťah prejde veľkú časť krajiny už dobre poznáme. Lenže ak nemáš dva týždne dostupnej dovolenky čo potom? Užiť si čaro Rumunska sa dá aj ináč.

Klasika – Veselý Cintorín

Chceš okúsiť miestnu kultúru a pohostinnosť. To je niečo, čo na ceste Rumunskom musíš zažiť. Chceš si aj dobre zajazdiť, zadriftovať, rozhádzať zadným kolesom zopár šutrov na poriadnej šotolinke. Chceš aj peknú prírodu navôkol, zlé cesty, okolo seba kone, ovce… Chceš proste ísť do Rumunska, vymeniť mentalitu okolo seba, vypnúť, dobiť baterky.

Bez zvierat na ceste to nejde

Musíš teda skoncentrovať veľa vecí do pár dní. Našťastie v prípade Rumunska sa to dá vďaka jeho severozápadnej oblasti. To doslova preletíš Maďarskom (a dúfaš, že doma nepríde pošta od „rendršégov“)  a hneď za hranicou to začne.

Taká svojská architektúra

Povestné trošku horšie cesty, iná, niekedy až veľmi svojská architektúra okolitých stavieb, míňaš konské povozy, proste vieš, že si inde. Pár ďalších kilometrov a cesta sa začne kľukatiť a teba bez váhania pochytí ten divný úsmev v prilbe. Pre tieto pocity sa sem vždy radi vraciame.

Fajnové zákruty musia byť

Do dobrého penziónu, kde nás na stole čaká nepreberné množstvo fantastického jedla. Večer sa započúvaš do toho ako šumia stromy, kontruje im zurčanie potoka a tie vône, obloha zaliata hviezdami nad hlavou, proste dobíjaš baterky.

Najesť a dobiť baterky

Lebo na druhý deň si spravíš okruh po šotolinkách, či lesom. Dáš zabrať sebe aj motorke, lebo na to ju predsa máš. A keď sa čokoľvek prihodí, pomoc sa vždy nájde.

Nooo problem

Kapitola samostatná – učiť sa, učiť sa, učiť sa…

Čím viac jazdíme, tým chceme viac. Vidieť viac, skúsiť viac, dôjsť ďalej. A k tomu treba nielen dobrú techniku, ale aj dobre jazdiť. Učiť sa na vlastných chybách, to by nebolo správne. Učíme sa preto od tých najlepších.

A to čo sa my naučíme, všetky tie znalosti, zručnosti a skúsenosti, posunieme ďalej v Touratech Academy. Nenecháme si ich len pre seba.

Inštruktorský certifikát

Nuž a aké sú plány do sezóny 2019? Chceme viac jazdiť, chceme si jazdu viac užiť a sezóna 2018 nám ukázala, že aj všedná destinácia vie priniesť nečakané zážitky. Ostalo nám dosť neprebádaných miest, kam sa chceme vrátiť. Takže Chorvátsko a Rumunsko traste sa a zrejme priložíme ešte čosi.

Aj selfie musí byť

Baví nás však jazdiť spolu s vami. Podarené akcie ako Touratech Raňajky, Touratech Academy, Touratech Aventura či KLIM Day Poprad chceme pripraviť znova. Nové osobnosti, nové kamarátstva, nové dobrodružstvá. Rozmanitosť je skvelá a tak v tom chceme pokračovať. Pripraviť zaujímavý priestor, kde si človek do sýtosti užije svoju veľkú motorku. Pospájať slovenské adventure cestičky, nech je každý víkend zaujímavý.

Náš plán na 2019 je jasný – baviť sa na motorkách!

 

MEGA FOTO GALÉRIA