BMW F850GS – adventure doplnky Touratech

BMW F850GS – adventure doplnky Touratech
17. marca 2020 František Zubal

Dvojvalcové cestovné enduro do 1000 kubíkov? Keď skrátka vieš, že 1250 je zbytočne veľa, táto motorka BMW F 850 GS splní všetky tvoje priania. Univerzál strednej triedy, ktorý sa však dá zásadne vylepšiť.

„Sériové BMW F850GS je super motorka. No a keď ho chceš využiť na ďaleké dobrodružné cesty, budeš potrebovať úložný priestor.“

BMW F850GS – univerzál na každý deň

Lokálne cesty nižšej triedy, šotolinky za dedinou, lesné cesty, ale aj ako bike na dochádzanie do práce. BMW F850GS ťa v ničom z tohto nesklame. Príjemný motor, agilná stavba, dobrý komfort. Najviac ťa bude baviť jazda v režime enduro pro. Na tejto motorke nájdeš aj parádny TFT displej, ktorý je asi to naj, čo v motorkovom svete môžeš aktuálne nájsť.

Predchodcu modelu BMW F850GS, model F800GS, veľmi dobre poznáme a upravili sme množstvo týchto motoriek podľa predstáv ich majiteľov. Tento model je na úpravy veľmi vďačný, preto si z neho vieš postaviť bike, aký ti bude najviac vyhovovať.

Top doplnky Touratech pre BMW F850GS

Hliníkové kufre Zega Evo X

Absolútny top, čo na túto motorku môžeš dať, ak sa s ňou chystáš na dlhú dovolenku, či už sám alebo vo dvojici. Sada hliníkových kufrov Zega Evo X, s nerezovými nosičmi, rešpektuje tvar zadnej časti motorky, maximalizuje ich objem a zachováva symetriu. Neuveriteľne odolné a praktické hliníkové kufre na motorku. Odporúčame doplniť ich aj o nosič a kanister, nádrž by ti pri dlhých cestách do neznáma nemusela vystačiť.

Hliníkový uzamykateľný topcase na 2 prilby

Ak sa chystáš na dovolenku vo dvojici a nevieš ako bezpečne uzamknúť 2 prilby. Tvoj problém vyrieši topcase Zega XXL, kde pohodlne okrem iného uzamkneš aj 2 adventure prilby.

Padacie rámy

Podľa nás sú veľmi potrebným doplnkom padacie rámy. Na BMW F850GS budeš rozhodne potrebovať spodné padacie rámy, nakoľko je táto časť motorky v sérii úplne odhalená. Horné padacie rámy ti zase pomôžu spoľahlivo ochrániť kapotáž pred škrabancami, prasklinami, či zlomením. Môžeš si na ne upevniť rôzne prídavné tašky.

Ochrana motora

Ako ochrániš poriadne spodnú časť motora? Chce to skrátka hrubú “silu” vo forme riadneho plechu pod motorom. Náš kryt motora expedition je navrhnutý tak, aby poskytol maximálnu možnú ochranu spodnej časti na BMW F850GS.

Rýchlo odnímateľný chránič predného svetlometu

Predný svetlomet na BMW F850GS je okrem jeho funkčného zamerania bezpochyby aj krásnym dizajnovým prvkom. Vstavené led denné osvetlenie pôsobí futuristicky. Náš kryt svetlometu tento dizajn ešte viac vyzdvihuje a zároveň plní ochrannú funkciu. Svetlomet ti tak nerozbije nejaký odhodený kameň, či konár od jazdca pred tebou.

Veľký veterný štít

Ochrana pred vetrom je na sériovom BMW F850GS podpriemerná. Ak chceš v tejto oblasti zlepšiť komfort, musíš na motorku nainštalovať čosi väčšie. Vyrobili sme preto poriadne rozmerný, vo veternom tunely testovaný štít, ktorý by ťa mal v tomto smere uspokojiť.

Stúpačky,radička a zadná brzda

Tieto tri komponenty v sériovom stave nemusia opäť každému vyhovovať na 100%. Stúpačky sú príliš úzke, čo pri dlhšej jazde v stoji skrátka vadí a neposkytujú dobru oporu chodidlu. Potrebuješ široké “zubaté” stúpačky. Radička a zadná brzda si taktiež zaslúžia úpravu, aby si si ich vedel správne nastaviť. Úpravou týchto troch “detailov” však výrazne zvýšiš svoj jazdecký komfort, hoci sa to na prvý pohľad môže zdať iba ako banalita.

Prídavné svetlá / hmlovky

Ak sa chystáš BMW F850GS využívať ako expedičný bike, rátaš s jazdou za každého počasia. Vidieť a byť videný, to je veľmi podstatné. Preto je dobré, ak zvýšiš tento aspekt doplnením motorky o prídavné svetlá / hmlovky. Umiestniť ich vieš na horné padacie rámy, alebo priamo na motorku.

Adventure podvozok Touratech Suspension

Pokiaľ nemáš od BMW F850GS veľké očakávanie, jazdíš na pohodu, skôr po ceste a upravených šotolinách, sériový podvozok ti bude maximálne vyhovovať. Ak však rád ťaháš za plynovú rukoväť aj mimo asfalt, rýchlo nájdeš limity sériového podvozku. Zvlášť otestuješ dorazy na predku. V sérii je BMW F850GS totiž dosť mäkký bike. Ak chceš lepšiu odozvu, výrazne lepšiu ovládateľnosť v teréne a zvlášť, ak plánuješ jazdiť často vo dvojici a s batožinou, úprave podvozku sa nevyhneš. Nahoď tam rovno to najlepšie, čo môžeš pre adventure motorku na trhu nájsť. Touratech Suspension catridge pre predok a Touratech Suspension Plug & Travel zadný tlmič kompatibilný priamo s elektronikou motorky.


Náš tip na úpravu

Ak nechceš z BMW F850GS robiť extrémneho diaľkového turistu zameraného na komfort, dá sa krásne upraviť do formy ľahšieho adventure turistu. Ak si totiž upravíš podvozok a na transport batožiny využiješ len bočné tašky namiesto hliníkových kufrov, získaš hravú, agilnú motorku, na ktorej je naozaj radosť jazdiť.

Kľúčová úprava podvozku:
Touratech Suspension cartridge
Touratech Suspension zadný tlmič Plug & Travel
Tlmič riadenia

Potrebné ochranné doplnky:
Spodné padacie rámy
Ochrana motora rallye
Kryt svetlometu

Úprava ergonómie:
Široké stupačky
Nastaviteľná páčka radenia
Rozšírenie páčky zadnej brzdy
Sklápateľné spätné zrkadlá
-Podľa tvojej výšky aj podložky pod riadidlá
-Odporúčame zvoliť aj nastaviteľné, sklápateľné páčky prednej brzdy a spojky

Transport batožiny:
Bočné tašky extreme edition
Zadná platňa s možnosťou rozšírenia, pre prípad ak budeš chcieť do zadu upevniť trebárs vodotesnú rolku

Motorka ktorá nesklame masy

BMW F850GS je motorka ktorá nemusí sedieť každému, avšak poskytuje širokú škálu využiteľnosti. Podľa toho, ako si ju upravíš, bude pre teba vhodná, či už s ňou plánuješ jazdiť iba po okolí, použiť ju na jazdu aj v ťažšom teréne, absolvovať vo dvojici cestu okolo sveta a popri tom všetkom s ňou aj denne dochádzať do práce. Nie je vôbec agresívna, práve naopak, pohodový motor s dostatkom výkonu z nej robí nevšedne univerzálny bike.