Aké čižmy si obuť na cestovné enduro?

Aké čižmy si obuť na cestovné enduro?
13. februára 2020 František Zubal

Pri výbere čižiem na cestovné enduro hľadáš pomer medzi ochranou a komfortom. Závisí najviac od tvojho preferovaného štýlu jazdy. Určite si však obuj poriadne moto čižmy, vyhni sa nízkej obuvi. O hazarde vo forme turistických topánok ani nehovoríme.

Cestovné enduro je zväčša veľká a ťažká motorka. Preto je dobré naň sadať adekvátne oblečený. Nejde totiž iba o štýl či komfort, ktorý ti má vhodný výber oblečenia priniesť. Hlavná je ochrana. Preto, čo sa výberu obuvi na takúto motorku týka, do úvahy pripadajú jedine vysoké moto čižmy.

Či už motorku iba posúvaš, vyššie položená stúpačka ťa vie pekne buchnúť do holene. Nič závažné, no ani nič príjemné. Keď to budeš mať niekde na krátku nohu a celý nabalený kolos ti padne na nohu, adekvátnej ochrane sa tiež iba poďakuješ. Vytočený členok je totiž pekelne bolestivá vec, pri extrémnej smole aj zlomená noha. A v neposlednom rade, máš predsa motorku, ktorá ťa vždy zláka minimálne na peknú šotolinu popri asfaltke. Nuž a k off-roadu nečakané pády akosi patria.

Celoplastové cross čižmy

Jednoznačne najlepšiu ochranu, no relatívne najslabší komfort ti poskytnú pevné celoplastové čižmy určené skôr na motocross či ľahké enduro. Noha v nich je pevne uzavretá, citlivosť v nohách je slabšia, no je to iba vec zvyku. Mohutná, pevná čižma  má za úlohu držať tvoje nohy vždy pokope. Riziko vyvrtnutia, škaredého narazenia, či iného zranenie je tu značne minimalizovaná.

V týchto čižmách sa ťažko prechádza, noha nie je prakticky vôbec vetraná a zväčša ľahko premoknú. Aj napriek tomu tento typ čižiem má v obľube mnoho jazdcov na cestovných endurách. Bezpochyby je to vecou najvyššej možnej ochrany nôh. Ak sa rád túlaš mimo spevnených ciest, rád tlačíš v tomto prostredí motorku na jej limity, skrátka ťa baví rally štýl jazdy, tento typ čižiem bude pre teba jednotka. Odporúčame pozerať sa po modeloch s kĺbom, nakoľko sa v nich predsa len o čosi lepšie pohybuje.

U nás si môžeš kúpiť model Touratech Destino EnduroX

Turistické moto čižmy

Silná ochrana tu trochu poddala v prospech komfortu. Na takýchto čižmách obvykle nájdeš veľký plastový chránič holene, zvyšok býva hrubá koža. Zosilnená špička, pevná podrážka sú samozrejmosť. Oproti predošlému typu nohu až tak nezvierajú, riziko vyvrtnutia je teda o čosi vyššie.

Ľahšie sa v nich prechádza aj keď nemajú kĺb, nájdeš však aj modely s kĺbom. Ich konštrukcia je skrátka robená na komfort, budeš sa v nich cítiť príjemne. Znesú aj väčší príval vody, čo je pre turistu nesporne veľká výhoda.

U nás si môžeš kúpiť model Touratech Destino Touring

Adventure moto čižmy

Jednoducho ide o topánku v cižme. Máš tak všetko čo ponúka predošlý typ čižiem s tým rozdielom, že ak niekde zastavíš jednoducho rozpneš čižmu a obutý v topánkach si riešiš čo len chceš.

Čižmy vieš zamknúť o motorku. Pri každej dlhšej zastávke nepotrebuješ hľadať v batožine obuv na prezutie. Jedinou relatívnou nevýhodou je ich veľkosť, opäť je to však iba sila zvyku.

 

Iba u nás nájdeš skutočné a jedinečné adventure čižmy Touratech Destino Adventure

Čižmy si vyber také, aké vyhovujú tebe najviac. Tvojmu štýlu jazdy, motorke akú používaš, či podľa toho, kam jazdíš najviac. Nie je na škodu mať aj dvoje. Tzn. na nejaký ten offroad si dáš poriadne plastové, ak sa chystáš na veľkú letnú dovolenku, dáš si touringové čižmy, ktoré sú komfortné, vodotesné a vydržíš v nich celé dni.

Očakávať od jedných čižiem, že zvládnu úplne všetko nie je správne nastavenie. Podľa nás, však najbližšie k tomu sú čižmy Destino adventure. Sú pevné, komfortné, vodotesné a v papučke sa môžeš prechádzať aj po meste. Ber to ako náš tajný tip…