Touratech Slovakia

Podvozok / Touratech Suspension

Tlmiče montované na sériové motocykle sú vždy dimenzované tak, aby poskytli čo najlepšiu službu veľkému počtu zákazníkov. Nutnosťou sú kompromisy, ktoré pri náročnom zákazníkovi rýchlo narazia na svoje limity. Touratech preto prináša riešenie problémov s odpružením na mieru ušitými pre diaľkových cestovateľov a nie len pre nich. Týmto prinesie top technologické riešenia odpruženia motocyklov aj pre sériové motocykle.

Výhody Touratech Suspension

- Predimenzovaná odolná stavba tlmičov

- Širšie možnosti nastavenia než u konkurencie

- Vyvinuté špeciálne pre potreby cestovateľov

- Prakticky jednorazová doživotná investícia

- Servis a poradenstvo priamo na Slovensku

- Všetky komponenty Made in Europe


Sériové odpruženie jednoducho nemôže byť správne nastavené pre každého. Kompromisov je mnoho a preto ak jazdec vyžaduje dokonalé jazdné vlastnosti, potrebuje špecificky nastavený podvozok. Žiaden výrobca tlmičov sa však nešpecializuje práve na výrobu tlmičov pre cestovateľov. Motorky sú pri cestách mnoho krát preťažené nad možnosti tlmičov a hrozí ich poškodenie. Touratech Suspension sú však konštruované práve pre takéto prípady a preto nehrozí ich poškodenie. Touratech Suspension neprodukuje športové super ľahké tlmiče, ktoré vyžadujú častý servis ale zameriava sa na konštrukciu odolných tlmičov prispôsobených požiadavkám konkrétneho zákazníka.

Touratech Suspension využíva pri konštrukcii tlmičov:

Hrubšie piestnice

Tlmice Touratech Suspencion Podvozok Adventure Moto Tractive 9

 

Kým väčšina výrobcov používa piestnice vyrobené z obyčajnej ocele, Touratech svoje tlmiče vybavil piestnicami vyrobenými z chróm-molybdénovej zliatiny. Okrem toho sú piestnice vybavené tvrdochrómovou úpravou povrchu. Bežne používaný priemer piestníc 14 mm v tomto prípade narástol na 16 mm, čím sa výrazne zvýšila odolnosť tlmiča voči zaťaženiu vysokou hmotnosťou.

Nerezové puzdra

Tlmice Touratech Suspencion Podvozok Adventure Moto Tractive 8

 

Zatiaľ čo mnoho výrobcov tlmičov používa v miestach kde sa napája tlmič k motocyklu hliníkové objímky, Touratech používa puzdra z kvalitnej, pevnej nerezovej ocele. Tie vytvárajú silné a pevné spojenie s motocyklom, ktoré je zvlášť dôležité pokiaľ jazdíte s plne naloženým ťažkým motocyklom. Vtedy na osadenie tlmiča pôsobia veľké radiálne sily, ktoré môžu mäkké puzdra poškodiť. Nerezové puzdra sú chránené proti korózii a tým pádom voči zadreniu. Ponúkajú nenáročnú údržbu a dlhú životnosť.

Hliníkové telo tlmiča

Niektorí výrobcovia používajú oceľové telo kvôli zníženiu nákladov na výrobu. Touratech používa za studena kovanú zliatinu hliníka s označením 6082 T6, pretože je ľahká, pevná a extrémne odolná. Taktiež zabezpečuje o 30% efektívnejší odvod tepla než oceľ, čo má za následok stabilnejšie a predvídateľnejšie vlastnosti tlmenia, čím poskytuje lepšiu ovládateľnosť a plynulejšiu jazdu. Lepšie chladený tlmič bude mať konzistentnejšie tlmiace vlastnosti a dlhšiu životnosť. Telo je naviac chránené vysoko kvalitným čiernym eloxovaným povrchom zvnútra aj zvonka.

Plávajúci piest

Všetky tlmiče Touratech sú vybavené systémom s plávajúcim piestom, ktorý ponúka najlepšie tlmiace výkon v danej cenovej kategórii, pretože fyzicky oddeľuje olejovú a plynovú náplň. Väčšina tlmičov používa iba olejovú emulziu, ktorá umožňuje premiešanie oleja s plynným dusíkom, čím vznikne pena, ktorá v zabraňuje správnej funkcii tlmiča. Keď je olej spenený, môže tlmič ľahšie dôjsť na doraz a tým sa úplne zničiť.

Tesnenia s nízkym trením

Tlmice Touratech Suspencion Podvozok Adventure Moto Tractive 1

Tesnenia použité v tlmičoch Touratech majú tvar, ktorý prakticky eliminuje rušenie tlmenia trením tesnení o povrchy. Na tesneniach používaných inými výrobcami sa tesnenia pod stúpajúcim tlmiacim tlakom deformujú a vďaka tomu dochádza k priesakom na styčných plochách. Tesnenia v tlmičoch Touratech sú preto vybavené teflónovým krúžkom. Ten zabraňuje deformácii tesnenia a eliminuje priesaky aj pri pôsobení veľkého tlaku. Výsledkom je lepší výkon tlmiča, vyššia spoľahlivosť, dlhšia životnosť a to v aj náročných podmienkach.

Nastaviteľný odskok (rebound)

Tlmice Touratech Suspencion Podvozok Adventure Moto Tractive 7

 

Tlmiče Touratech sú dodávané vždy so špecificky naladenými hodnotami pre konkrétneho zákazníka. Výnimkou nie je ani táto hodnota, avšak aj túto si môže jazdec sám prispôsobiť.

Nastaviteľné predpätie pružiny (preload)

Tak ako odskok tlmiča aj predpätie pružiny je vopred špecificky nastavené. Doladiť jeho hodnoty si však môže každý sám otočením príslušného krúžku nástrojom dodaným spolu s tlmičom.

Hydraulické nastavenie predpätia pružiny

Tlmice Touratech Suspencion Podvozok Adventure Moto Tractive 3

 

Tlmiče rady Level2 a vyššej sú vybavené hydraulickou jednotkou umožňujúcou jednoduché nastavenie predpätia pružiny obyčajným otočením nastavovacieho krúžku, aj v motorkárskych rukaviciach. Jedine Touratech ponúka 15 mm dlhý chod hydraulickej jednotky, čo je o 50% viac ako ponúka celosvetová konkurencia. Tlmiče Touratech sú tak pripravené zvládať širšie spektrum zaťaženia (od sólo jazdy až po motorku pripravenú na ďaleké expedície) s možným správnym nastavením predpätia. Úspešným zamedzením poklesu zadnej časti motocykla tak dosiahnete správnu geometriu podvozku, vďaka čomu bude jazda aj naďalej pohodlná ale hlavne bezpečná.

Externá nádobka

Tlmice Touratech Suspencion Podvozok Adventure Moto Tractive 6

 

Je vyrobená z pevnej hliníkovej zliatiny a nájdeme ju na tlmičoch rady High-End a Extreme. Vďaka nej sa zväčšil objem olejovej náplne, čo má za následok lepšie chladenie a predĺženie životnosti tlmiča. Nádobka je pripevnená buď to priamo na telo tlmiča alebo je s tlmičom spojená pomocou pancierovej hadice. Oba možnosti zaručujú ľahkú montáž, keďže bendžami hadice, ale aj samotnou nádobkou je možné ľubovoľne otáčať.

Nastaviteľná rýchla a pomalá kompresia

Tlmice Touratech Suspencion Podvozok Adventure Moto Tractive 5

 

Tlmiče rady High-End a Extreme sú na hrdle externej nádobky vybavený dvojicou regulátorov pre samostatné nastavenie rýchlej kompresie (high speed compresion) a pomalej kompresie (low speed compresion). To dovoľuje absolútnu kontrolu nad nastavením charakteristiky tlmiča. Vďaka tomu si ľahko nastavíte potrebnú charakteristiku tlmenia pre prudké nárazy (napr. o kamene, retardéry, diery) a pre odozvu podvozku od terénu cez pohodlnú charakteristiku, kedy prakticky nevnímate po čom idete a motocykel vyslovene prepláva povrchom, až po športovú charakteristiku kedy cítite úplne presne po čom idete.

Systém PDS

Tlmice Touratech Suspencion Podvozok Adventure Moto Tractive 2

 

Systém použitý v tlmičoch rady Extreme. Je to progresívny systém útlmu v závislosti na pozícii tlmiča patentovaný výrobcom tlmičov Extreme. Zásadnou výhodou je zabránenie mechanickému poškodeniu tlmiča pri tvrdom doraze plne naloženého motocykla napr. po skoku. To je zabezpečené použitím sekundárneho piestu v tele tlmiča, ktorý vytvára progresívne tlmiace vlastnosti až keď je tlmič vystavený extrémnemu zaťaženiu. Vďaka tomuto systému môže byť primárne nastavenie tlmiča o čosi mäkšie, pohodlnejšie. Funkcia systému PDS sa aktivuje až v prípade potreby a pôsobí ako vankúš na konci nárazu piestu o dno tela tlmiča.

Nastaviteľná dĺžka tlmiča

Tlmice Touratech Suspencion Podvozok Adventure Moto Tractive 4

 

Nastavenie dĺžky tlmiča u rady Extreme je nutné pokiaľ chcete mať geometriu svojho stroja plne nastavenú pre vami zvolené požiadavky. Dĺžku je možné nastaviť pomocou skrutkovacieho oka s veľkým priemerom na spodnej časti tlmiča. Zatiaľ čo konkurenční výrobcovia tlmičov montujú na svoje tlmiče oká so skrutkami so závitom M16, Touratech tlmiče Extreme vybavuje dvojnásobne pevnejšími skrutkami so závitom M20. Takýto závit je vhodnejší pre použitie na tlmičoch, pri ktorých je predpoklad, že budú jazdiť s veľkou záťažou. Dĺžku tlmiča je možné nastaviť v rozsahu 8mm.

Možnosť plného repasu

Všetky tlmiče Touratech sú plne repasovateľné. Každá súčiastka po istom čase potrebuje servis, no väčšina sériových tlmičov neponúka možnosť ich repasu. Touratech túto možnosť ponúka. Výnimkou nie je ani hydraulická jednotka umožňujúca nastavenie predpätia pružiny, ani externá nádobka, ktorá sa dá tiež zrepasovať. Naviac, vďaka celosvetovému rozšíreniu distribútorov značky Touratech, je potrebný odborný servis vždy blízko. Na Slovensku ho nájdete priamo u distribútora v Poprade. V Poprade je zabezpečená aj profesionálna montáž tlmičov Touratech a základný servis. Nie je preto nutné vyhľadávať neznačkový servis.

QR kód

Pre jednoduché načítanie základných nastavení slúži pridaný QR kód. QR kód je unikátny pre každý dodaný tlmič a majiteľ sa vďaka nemu ľahko dostane k nastaveniam, s akými mu bol tlmič dodaný.

Podvozok / Touratech Suspension

Touratech Suspension pre Adventure motocykle

Tlmice Touratech pre adventure motocykle 4

Prezrite si ponuku tlmičov Touratech Suspension pre Adventure motocykle. Kontaktujte nás ohľadom ponuky, radi Vám pomôžeme so správnym výberom odpruženia.