Touratech Slovakia

Oblečenie / Adventure moto oblečenie COMPAÑERO

Evolúcia v motocyklovom oblečení – nekompromisne najlepšie adventure oblečenie na svete.

Companero z produkcie Touratech nový pohľad na textilné komplety – použiteľné od extrémne nízkych teplôt až po tropické horúčavy a to všetko v jednom. Kombinácia ľahkého letného obleku a špeciálneho goretexového nepremoku.

Poznáte to, vydáte sa na cestu, všetko je ako má byť, len to počasie nie je stále optimálne. Raz je teplo, o chvíľu na to sa prudko ochladí, o pár kilometrov už prší. Konvenčný spôsob ochrany proti nepriazni počasia (nepremoky, inlety) dokážu poriadne znepríjemniť výlet. Prezliekanie, oblekanie, výmena vrstiev vôbec neprispievajú k pohode na cestách. Nehovoriac o dlhodobých expedíciách, kedy je každý kúsok miesta v kufri dôležitý a to množstvo doplnkového oblečenia dokáže zabrať takmer všetok potrebný priestor.

Herbert Schwarz - zakladateľ spol.Touratech je perfekcionalista, má za sebou neuveriteľných 750 000 km na motocykli po celom svete, a za tie desiatky rokov pochopil, že na trhu nie je ideálne oblečenie, ktoré by spĺňalo všetky nároky na adventure turistiku. Vyskúšal všetky doterajšie dostupné „systémy“ a ani jeden nebol ideálny.

Bežne sa môžete stretnúť u výrobcov klimamebránového oblečenia s týmito variáciami:

Oblečenie s vysiacou klimamebránou – tzv. Z-Liner alebo hang-over. Vyskytuje sa zväčša u lacnejších značiek a má najviac nevýhod. Membrána (Drytex, Sympatex, Reissa, atď...) je pevnou súčasťou obleku a nedá sa vybrať von. Pri teplotách nad 25 st. stráca svoju vlastnosť odvádzať výpary z tela a človek sa začína cítiť ako by mal na sebe igelit.

Výsledný efekt je katastrofálny. Oblečenie je nad 30 st. už absolútne nepoužiteľné, pri dlhodom používaní hrozí dehydratácia a o komforte sa už hovoriť nedá vôbec. Tento „systém“ má však ešte jednu nevýhodu. Tým, že membrána tzv. vysí pod zvrškovým materiálom (cordura, airdura, nylon, atď..) v prípade dažďa zvrškový materiál naberá vlhkosť, oblečenie značne priberie na váhe, čo je však najhoršie, extrémne sa ochladí. Zároveň voda, ktorá prejde zvrškovým materiálom steká po vysiacej membráne a skončí väčšinou v rukaviciach, v topánkach alebo na spodnej vrstve (tričko, termoprádlo...). Jazdec je tak premočený a značne podchladený. Tzn. Z-linery nie sú vhodné ani do teplého počasia ani do dažďa. Väčšinou, ak si niekto vyskúša Z-liner veľmi rýchlo takéto oblečenie zahodí a prejde na jeden z dvoch inovatívnejších systémov.

Oblečenie laminované – tzv. dva alebo trilaminát – je to technológia, kedy je membrána pevne spojená lamináciou so zvrškovým materiálom. Je jeho súčasťou a nedá sa odobrať. Má to opäť svoju výhodu, žiaľ aj nevýhodu. Výhodou je, že voda počas dažďa neprejde materiálom, tzn. ten nenasiakne vlhkosťou a neochladí sa. Voda steká pekne po povrchu. Čo je však obrovskou nevýhodou, je dýchavičnosť membrány. Ako už bolo spomenuté membrána dýcha avšak nie pri vysokých teplotách. Je to dané fyzikálnymi vlastnosťami mebrány, ktorá je schopná odvádzať tým viac vlhosti, čím väčší je rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou tela. Samozrejme pri + 35 st. vonkajšej teploty je ten rozdiel minimálny a membrána nefunguje. Tzn. opäť sa začne správať ako igelit a človek sa začne „dusiť vo vlastnej šťave.“ Neostáva nič iné, len skúsiť možnosť s vyberateľnou mebránou.

Oblečenie s inletom – inlet je systém, kedy je membrána vyberateľná, tvorí samostatnú vrstvu. Vyzerá ako košieľka. Jednoducho si pod zvrškovú bundu podľa potreby viete vložiť alebo vybrať inlet. Tento systém používa hlavne BMW pri svojích „rally-anzug“ alebo aj iné renovomované značky, ale je tam jedno ale. Napriek tomu, že všetko je funkčné ako má byť, keď je teplo, inlet sa vyberie, keď je chladno, inlet sa vloží, toto funguje len do momentu, kým opäť nezačne pršať. Zvrškový materiál, keďže je nelaminovaný, začne nasávať vlhkosť a povrch sa zo zvyšujúcou rýchlosťou extrémne ochladí. Všetko je opäť vlhké a nepríjemné chladné. Okrem toho hlavne v lete, keď príde búrka nečakane, neostáva nič iné, len zastaviť niekde pri ceste, hlavne v prípade nohavíc, kompletne sa vyzliecť a vyzuť (častokrát do mokrej trávy, do blata), natiahnuť na seba inlet, potom vrchnú časť a tak sa obuť. Následne opakovať celý proces s bundou. Zdá sa Vám to komické? Je to žiaľ tak a kým toto všetko zvládnete, budete celý premočený a znechutený pokračovať ďalej. Z toho dôvodu väčšinou inlet zostáva v kufri a je takmer nepoužiteľný.

Situácia sa dá zachrániť tzv. nepremokom, ale pozor! Takmer vždy sú vyrobené z kombinácie PVC alebo pogumovaného polyesteru a tieto materiály absolútne nedýchajú. Budete tak síce chránený voči daždu, ale vlastné výpary tela zostanú pod touto vrstvou a celá snaha bude tak zbytočná. Telo bude opäť kompletne mokré a podchladené.

Ak ste si prečítali všetky doterajšie informácie pozorne, teraz určite chápete, že doteraz neexistovalo žiadne ultimatívne oblečenie, ktoré bez kompromisov zvládne každé počasie. A okrem toho sme Vám ušetrili týmto kopec peňazí za skúšanie rôznych dostupných systémov na trhu.

Čo ponúkame my?

COMPAÑERO – evolúcia v tvorbe motocyklového oblečenia!!!

Pri koncepte Companero boli na prvých miestach tieto požiadavky:

  • - maximálna vzdušnosť aj pri veľmi vysokých teplotách
  • - maximálna vetru a vodeodolnosť v prípade zmeny počasia
  • - maximálna pasívna bezpečnosť jazdca
  • - maximálny komfort

Na prvý pohľad nemožné, ale nám sa to podarilo a vyvinuli sme nekompromisné oblečenie Touratech Companero : 3 v jednom.

Letný variant

Základom všetkého je tzv: „letný oblek.“ Dôsledkom použitia špeciálneho materiálu Cordura® AFT na prednej a zadnej časti bundy a nohavíc sme dosiahli maximálnu vzdušnosť. V dnešnej dobe je Cordura® AFT ten najkvalitnejší materiál čo sa týka vzdušnosti a oderuodolnosti navzájom. Napriek tomu, sme vybavili miesta ako lakte, ramená, kolená a zadok o Corduru 2000, čím sme dosiahli ešte robustnejšiu konštrukciu a zabezpečili tak maximálnu ochranu proti predratiu. Samozrejmosťou sú certifikované chrániče od značky Knox, ktoré používajú šesťbunečnú technlógiu honeycomb, ktorá pripomína tvarom včelý plast. Tieto chrániče garantujú, že v prípade pádu zabezpečia to najlepšie rozloženie kinetickej energie do čo najväčšej plochy a tým znížia riziko poškodenia tela.

Letný variant skrýva v sebe aj množstvo detailov, ktoré majú zabezpečiť hlavne maximálny komfort. Sťahovacie pásiky na rukávoch, ale aj bokoch, dve veľké vrecká v prednej časti bundy, vnútorné vrecká pre doklady a hodnotné veci, priehľadné vrecko na mobilný telefón z vonkajšej strany predlaktia (aj počas jazdy vidíte, či Vám niekto volá) alebo vrecko na slnečné okuliare (horná časť ruky). Samozrejmosťou sú reflexné bezpečnostné potlače.

Letný variant bol testovaný pri teplotách až + 45 st. a osvedčil sa! Vzdušná AFT Cordura skutočne fantasticky vetrá a napomáha príjemnému pocitu aj pri vysokých teplotách.

Variant do chladného a daždivého počasia

Základ tejto vrstvy tvorí goretexový PRO SHELL TRILAMINÁT, ktorý zabezpečí maximálnu odolnosť voči vetru, chladu a dažďu. Tento materiál je opäť špičkou vo svojej kategórii. Je kombináciou goretexovej membrány a cordurového zvršku a obidva tieto materiály sú pevne spojené a tvoria neoddeliteľnú súčasť. Použitá membrána je mikroporózna, na 1 cm/2 obsahuje až 1,4 miliardy mikropórov. Každý z týchto pórov je približne 20 000-krát menší ako najmenšia kvapka vody a zároveň 700-krát väčší ako molekula vodnej pary čo spôsobuje výnimočnosť tohto materiálu - je maximálne vodevzdorný a zároveň veľmi priedušný. GORE-TEX Proshell je vetruvzdorný. Vietor zachytáva štruktúra membrány, ktorá pripomína stavbu kríkov. Čím silnejší je vietor tým je pre neho membrána neprekonateľnejšia.

A v čom je rozdiel oproti konvenčným systémom?

V prípade potreby, si tento samostatný goretexový zvršok oblečiete priamo na letný variant. Získate tak vetru a vodeodpudivý komplet. Chrániče sú v základnej vrstve (letný variant), ktorá je okrem iného vzdušná, avšak odolnosť voči nepriaznivým podmienkam získavate až týmto druhým oblekom. Nemusíte sa už vyzliekať niekde na okraji cesty a vkladať inlety. Stačí si natiahnuť túto druhú vrstvu! Počasie sa zmení a oteplí sa? Stačí to opäť vyzliecť a pokračovať v ceste. Všetko to trvá pár sekúnd a nestihnete ani premoknúť. Topánky si nemusíte vyzúvať. Nohavice sú natoľko široké, že ich natiahnete aj cez ne.

Kam s druhou vrstvou, keď ju nepotrebujem? Tým, že nemá v sebe chrániče, je extrémne skladná, nezaberie viac miesta ako bežný nepremok. Okrem toho v sete je dodávaná špeciálna kapsa, ktorú si dáte okolo pásu a do nej sa všetko pohodlne vojde. Tzn. pri krátkych výjazdoch bez kufrov máte všetko stále pri sebe!

Pro shell trilaminát nechladne! Voda steká po vonkajšej vrstve a vôbec sa nezachytáva na povrchu. Tento materiál perfektne izoluje. Klesla teplota pod 20 stupňov? Nevadí, trilaminát je izolant a v kombinácii s letným základom, ktorý v sebe viaže vzduch, zabráni tak tepelným stratám a môžete užívať COMPANERO aj pri nízkych teplotách. V prípade potreby postačí už len fleecová medzivrstva.

PRO SHELL TRILAMINÁT je funkčný materiál – dýcha, odvádza výpary od tela. Čím viac bude ochladzovaný, tým lepšie bude fungovať. Ak počasie je práve neisté, chvíľu prší, chvíľu je teplo, alebo ste v Alpách a po zídení z horských prechodov sa teplota opäť zvýši, nie je potrebné zakaždým túto vrstvu obliekať/vyzliekať. Pridali sme veľké vetracie otvory, ktoré si podľa potreby aj počas jazdy môžete otvoriť. Membrána tak bude výrazne ochladzovaná a opäť získa na maxime svojej funkčnosti (odvod pár).

Aj pri tomto variante sme dbali na komfort. Primerane obopína telo, vo vetre sa netrepoce, drží tvar. Má v sebe vodotesné vrecká, tak aby v prípade dažda bol prístup k osobným veciam.

Variant na voľný čas

Kde sa skrýva tretia funkcia Companera? Práve druhou vodeodolnou vrstvou z Proshell trilaminátu získavate aj outdoorovú bundu, ktorá ničím nezaostáva za bežným športovými bundami. Je ľahká, vetru a vodeodolná s vetracími otvormi a vreckami. Stačí odstaviť motocykel a môžete v tejto bunde absolvovať vysokohorskú turistiku alebo večernú prechádzku mestom. Okrem toho šetríte opäť miesto v kufroch na inú podstatnú výbavu.

Záver

Neexistuje nevhodné počasnie na motorku, existuje len nevhodné oblečenie. Companero toto všetko vyvracia – vždy pripravené na všetky vrtochy počasia, max. komfortné, funkčné a bezpečné!

Companero je skutočnou evolúciou vo vývoji turistického textilného oblečenia. Spája v sebe najodolnejšie materiály, zmysel pre detail a hlavne praktickosť využitia za všetkých podmienok.

 Touratech Companero – technické parametre

Variant do chladného daždivého počasia:

-Materiál: GORE-TEX Pro Shell 3-laminát (CORDURA®), sieťová podšívka
-Vrecká: 2 vonkajšie vodotesné vrecká, 1 vnútorné vodotesné vrecko
-CE-chrániče: ramené (EN 1621-1 / S, Typ B)1, lakte (EN 1621-1 / E, Typ B)1, chrbát (EN 1621-2 / B, Level 2) 1

Výbava
- vetracie otvory v podpazuší a na bokoch
- 3M reflexné potlače
- pásový zips na zopnutie bundy a nohavíc
- ochrana nádže
- pásiky na sťahovanie rukávov a pása
- mäkký golier


Letný variant:

-Materiál: CORDURA® 500, CORDURA ® AFT, CORDURA ® 2000, podšívka
-Vrecká: 2 vonkajšie vrecká, 1 vnútorné vrecko, 1 vrecko na mobil, 1 na slnečné okuliare, 1 vrecko odoberateľné pre vrchnú vrstvu

Výbava
- vzdušné v prednej a zadnej časti vďaka CORDURA® AFT (Air Flow Technology)
- spojenie s druhovou vodeodolnou vrstvou pomocou zipsov
- pásiky na sťahovanie rukávov a bokov
- CORDURA® 2000-dvojitý spevnený materiál
- mäkký golier
- distance Control
- ochrana nádrže
- zips na zopnutie bundy a nohavíc

Dostupné veľkosti:
Pánske štandardné veľkosti: 48 – 60
Pánske neštandardné veľkosti: 25 – 30, 102 – 114
Dámske štandardné veľkosti: 36 – 44
Dámske neštandardné veľkosti: 20 – 24, 76 - 84

Made in Germany