Touratech Slovakia

R1200GS Adventure 2014+

BMW R1200GS Adventure je bezpochyby ikonou v segmente cestovných endúr, ktorú si nemožno predstaviť bez našich expedičných doplnkov Touratech. Nový, čiastočne kvapalinou chladený, motor boxer priniesol svieži vietor do rady BMW GS. "Advík" sa tak stal športovejším náradím, ktoré však stále zvláda svojo jazdca pohodlne previezť krížom krážom po celom svete, bez ohľadu na kvalitu cesty.

Najnovšia generácia motora boxer dodáva motocyklom, ktoré ho využívajú ako pohonnú jednotku poriadnu dávku dynamiky. Výnimkou nie je ani BMW R1200GS Adventure s ktorým 125 koní a 125 Nm, ktoré jeho motor produkuje, dokáže pekne pohnúť. Spolu s rôznymi palivovými mapami, dokáže nový Advík uspokojiť jazdcov takmer v každej situácii. Či sa chystáte poriadne povymetať ostré zákruty, ležérne jazdiť okolím, využiť off-road potenciál motocykla alebo sa chcete cítiť bezpečne na klzkej vozovke za dažďa, stačí si len zvoliť správny režim.

Všetkému samozrejme sekunduje, v dnešnej dobe už neodmysliteľná, elektronika. Kontrola trakcie, či systém ABS sú len začiatkom. Čo istotne posúva BMW R1200GS oproti konkurencii ďalej, je semi-aktívny systém odpruženia Dynamic ESA II. Aj keď „hardvér“, teda samotné tlmiče, nemusia na 100% vyhovieť adventure mototuristom, elektronická predpríprava a spárovanie s riadiacimi jednotkami motocykla a teda celou elektronikou je veľmi príjemnou funkčnou záležitosťou.

Prečo však tento model nesie prívlastok Adventure? Nuž táto verzia motocykla GS Adventure je už treťou generáciou nesúcou hrdo prívlastok k svojmu názvu. Modely Adventure sa od „obyčajných“ GS-iek líšili vždy tým, že boli viac uspôsobené pre potreby diaľkových adventure cestovateľov. Ponúkali vždy o čosi lepší základ pre transformáciu motocykla na skutočne schopné, odolné a praktické cestovné enduro.

Najnovšie BMW R1200GS Adventure sa oproti modelu BMW R1200GS s čiastočne kvapalinou chladeným motorom boxer líši v nasledujúcich veciach. Jeho off-road schopnosti posilňujú tlmiče s vyššími zdvihmi, presnejšie o 20 mm. Advík má teda vpredu zdvih 210 mm a vzadu 220 mm. Okrem čierno sfarbeného bloku motora sa od seba líšia aj veľkosťou nádrže. Adventure má 30 litrovú hliníkovú nádrž, ktorá v kombinácii s úsporným motorom môže znamenať dojazd vyše 500 km. A v neposlednom rade je verzia Adventure oproti „obyčajnému“ GS-u aj lepšie, avšak nie dostatočne, chránená padacími rámami.

Ako bolo spomínané, BMW R1200GS Adventure tvorí bezpochyby kvalitný základ pre stavbu motocykla, ktorý stelesňuje slovo Adventure, teda stroj pre dobrodružnú mototuristiku. Avšak aj najnovší model BMW R1200GS Adventure má svoje nedostatky, ktoré sme sa priamo v spolupráci s BMW snažili odstrániť. Po absolvovaní mnohých testoch na domácej pôde a výprave do Afriky, môžeme povedať, že naša prestavba spĺňa všetky nároky kladené na motocykel používaný ako cestovné enduro.

Dokonalá ochrana pre BMW R1200GS Adventure

V prvom rade sme sa zamerali na dokonalú ochranu motocykla. Veď čo už môže znamenať väčší problém na ceste než zničená motorka (samozrejme ak nerátame ohrozenie vlastného zdravia). Aj malé pádu so sebou nesú riziko poškodenia motocykla, zvlášť pri moderných strojoch prešpikovaných elektronikou si treba dávať pozor na viacero malých súčastí. Sériové padacie rámy, ktoré sú k modelu BMW R1200GS Adventure dodané sa však ukázali ako nie na 100% doriešený produkt a sériová ochrana spodku motora na tomto motocykli pôsobí doslova smiešne.

Zvlášť hliníková nádrž môže byť značným kameňom úrazu aj pri malom páde. Sériové padacie rámy pre ňu nevytvárajú dostatočnú klietku a tak je potrebné túto ochranu rozšíriť. Preto sme vytvorili rozšírenie hornej časti padacích rámov, ktoré oddiali pri pádoch kontakt nádrže so zemou. Celú nádrž z praktických dôvodov nie je možné obkolesiť, avšak bez nášho rozšírenie je na rane násobne väčšia plocha nádrže.

cl2 BMW R1200GS Adventure Touratech

Z množstva našich skúseností s cestovnými endurami nám bolo jasné aj to, že ani spodná časť sériových padacích rámov nevyhovuje zvýšeným nárokom na ochranu motocykla používaného v teréne. Oblúk chrániaci hlavy valcov totižto vo svojej zadnej časti nie je podopretý. Nakoľko je pomerne dlhý, pôsobí pri páde ako páka na zvyšok padacích rámov. Bola by hlúposť meniť celé padacie rámy kvôli jednému detailu. Preto sme padacie rámy v ich dolnej časti vystužili na potrebných miestach a ochranu hláv valcov sme rozšírili o kvalitné chrániče z duralu.

Najväčším sériovým nedostatkom, čo sa ochrany motocykla týka, je bez debaty ochrana spodnej časti motora. Je doslova trestuhodné ponechať pod motorom na motocykli ako BMW R1200GS Adventure, iba malý smiešny kus plechu, ktorý sa ani len netvári, že by mal chrániť aj výfukové zvody. Práve v tejto oblasti sme o viacero krokov vpred pred všetkými ostatnými výrobcami ponúkajúcimi iba obyčajné rozšírenia ochrany spodku motora. Náš chránič je komplexne navrhnutý tak, aby nebol iba hrubou ochranou, ale aby funkčne chránil všetky dôležité časti motocykla a pritom nespôsoboval problémy pri prejazdoch veľkých nerovností, ba práve naopak napomáha skĺzaniu z nich. Naša ochrana pozostáva z troch častí, kĺznych lyžín, masívneho, avšak ľahkého a pevného duralového krytu, a z inteligentne rozmiestnených nerezových častíc, kotviacich ochranu motora k motocyklu tak, aby čo najviac rozdeľovali silu nárazu do čo najväčšej plochy, čím je riziko poškodenia samotného motocykla v tejto oblasti prakticky nulové.

cl1 BMW R1200GS Adventure Touratech

Naša ochrana spodku motora je dodávaná v dvoch farbách. Farbe kovu a v čiernej farbe, ktorá dopĺňa čierny blok motora BMW R1200GS Adventure aj po estetickej stránke.

Vyvinuli sme aj množstvo ďalších menších či väčších doplnkov zameraných práve na ochranu motocykla. Chladenie kvapalinou so sebou prinieslo riziko poškodenia chladičov a tak sme pre ne vyrobili pevné kryty. Rôzne senzory, nádobka brzdovej kvapaliny, kardan, či samotný rám motocykla neostali mimo nášho záujmu a sú na našej prestavbe taktiež chránené. Zvláštnu pozornosť sme venovali ochrane krytu svetlometu. Poškodený LED svetlomet je nie len prekážkou v jazde ale aj veľmi drahou položkou pri následnej oprave. Rýchlo odnímateľný kryt pritom stojí iba zlomok jeho ceny, a nijako neovplyvňuje jeho funkčnosť, dokonca neobmedzuje ani jazdca pri čistení svetlometu nutnosťou vyberať náradie pre sprístupnenie povrchu znečisteného svetlometu. Rýchlo odnímateľný kryt svetlometu je dostupný vo forme laserom vyrezávanej mriežky alebo "skla" z makrolonu.cl3 BMW R1200GS Adventure Touratech

Spoľahlivý transport batožiny

Čo by to bolo za expedičnú adventure motorku ak by sa na ňu nedal nabaliť dostatočný objem batožiny. Batožinu však na motorku nestačí iba nahádzať, BMW R1200GS Adventure je totiž schopné jazdiť celé dni po rozbitých cestách čo so sebou nesie riziko vytrasenia batožiny. Preto musí byť batožina na motorke spoľahlivo uložená a musí držať na svojom mieste aj v prípade malých pádov. Nehovoriac o praktickom umiestnení drobností ktoré chcete mať rýchlo po ruke ako foťák, kamera, fľaše na vodu, peňaženka, rôzne doklady, mapa...

Preto ponúkame celú radu rôzny tašiek a vakov, doplnených o rôzne príslušenstvo. Tašky a vaky sú ušité na mieru pre BMW R1200GS Adventure. Neváhajte sa s nami poradiť ohľadom výberu tých správnych doplnkov nesúcich Vašu batožinu. Je totiž z čoho vyberať, široká ponuka dokáže pokryť všetko využiteľné miesto na motorke. Veď čo by to bol za adventure bike bez vakov na boku padacích rámov a tankvaku?BMW R1200GS Adventure doplnky Touratech

Ďalšou neodmysliteľnou časťou cestovného endura ako BMW R1200GS Adventure sú hliníkové kufre Zega Pro2. Poriadna prepracovaná motorka si zaslúži aj najnovšie a najprepracovanejšie hliníkové kufre na trhu, ktoré ako jediné spájajú výhody plastových kufrov z hliníkovými. Hliníkové kufre Zega Pro2 majú totiž unikátny rýchlo odopínateľný systém uchytenia kufrov k motorke.

Samozrejme aj na hliníkové kufre Zega Pro2 dokážete umiestniť pridanú batožinu. Bandaska na benzín, bandaska na olej, lekárnička, fľaše na vodu či prídavné kapsy a vaky na zadnej časti kufrov už akosi patria k obrazu BMW R1200GS Adventure.

Zvýšený komfort

BMW R1200GS Adventure je samo o sebe komfortná motorka. Na dlhých cestách však jazdec občas vyžaduje o čosi viac.

Ochranu pred vetrom je možné zlepšiť pomocou nášho zvýšeného plexiskla, ktoré je možné si zadovážiť aj v tmavom dymovom prevedení. Túto možnosť využijú určite hlavne vyšší jazdci.

Pri dlhých adventure jazdách však najviac trpí zadok a nohy. Naše komfortné sedadlá dostupné v rôznych prevedeniach naviac dokážu zabiť dve muchy jednou ranou a to tak, že pri ich zníženom alebo zvýšenom prevedení dokážete buď to bezpečne dosiahnúť na zem alebo si zmeníte uhol pokrčenia kolien na príjemnejší. V horúčavách zase oceníte možnosť mať pod sebou priedušné sedadlo, ktoré aktívne odvádza pot od vášho tela (v kombinácii s priedušným oblečením).cl4 BMW R1200GS Adventure Touratech

BMW R1200GS Adventure sa však určite ocitne aj na cestách kde bude jeho jazdec istotne v stúpačkách. Vtedy je osvedčené stáť na poriadne širokých otočných stúpačkách. Výrazne sa tak zlepší stabilita pri jazde, jazdec je menej unavovaný a to výrazne prispieva k zvýšeniu bezpečnosti a komfortu. 

V noci je zase bezpečnejšie a komfortnejšie mať na motorke aj kvalitné LED prídavné svetlomety, ktoré nekazia dojem z BMW R1200GS Adventure s full LED svetlometom. Vidieť a byť videný je podľa nás na nezaplatenie.

Touratech Suspension to najlepšie pre adventure jazdu

Podvozok je častým kameňom úrazu akejkoľvek adventure motorky. Podvozky sú v sérii dodávané v priemernom nastavení, ktoré má vyhovieť širokému spektru zákazníkov. To však kazí dojem z celkového dojmu z BMW R1200GS Adventure, ktoré je prepracované tak aby Vám vyhovelo, ibaže nie podvozkovo. Tlmiče a podvozok ako taký sú totiž špecifikom, ktoré je nutné naladiť individuálne pre potreby konkrétneho jazdca, až potom pocítite skutočnú radosť z jazdy a BMW R1200GS Adventure bude razom ako stvorené presne pre Vás.cl5 BMW R1200GS Adventure Touratech

Ponúkame teda kompletné podvozkové riešenie ušité na mieru adventure jazdcom. Naše podvozky sú predimenzované, takže riziko ich poškodenia kdesi na ceste je minimálne. Špičkové materiály, technologické riešenia a naše mnohoročné skúsenosti s adventure cestovaním, nám dovolili pripraviť dokonalý podvozok pre cestovné enduro ako je BMW R1200GS Adventure.

Top produkty Touratech

Adventure podvozok Touratech Suspension DDA Plug & Travel

BMW R1200GS Adventure Touratech expedicne doplnky 18

Adventure podvozok pripravený presne pre vás. Stačí iba namontovať a hneď pocítite výraznú zmenu k lepšiemu. Podvozok na ktorý sa môžete vždy spoľahnúť. Je plne repasovateľný, takže defakto prežije vašu motorku. Plne kompatibilný s elektronikou Dynamic Esa, takže je ovládateľný sériovými tlačidlami na motorke.

Viac sa dočítate po kliknutí na: Podvozok / Touratech Plug & Travel 

Prepracovaný kryt motora

BMW R1200GS Adventure Touratech expedicne doplnky 05

Jedinečná a do detailu prepracovaná ochrana motora pre BMW R1200GS Adventure s kĺznymi lyžinami. Nezanedbajte ochranu dôležitých častí motocykla a vyberte si momentálne to najlepšie čo sa na trhu nachádza. 

Viac sa o prepracovanej ochrane spodnej časti motocykla dočítate v sekcii: Ochranné prvky / Kryt motora Touratech

Rozšírený padací rám

BMW R1200GS Adventure Touratech expedicne doplnky 12

Ochráňte svoju hliníkovú nádrž na BMW R1200GS Adventure spoľahlivejšie než len originálnymi padacími rámami. Rozšírenie padacích rámov od nás naviac dodá motorke ten správny adventure look.

Komfortné priedušné sedadlo

BMW R1200GS Adventure Touratech expedicne doplnky 28

Cíťte sa na BMW R1200GS Adventure pohodlne aj v pri jazde v neskutočných horúčavách. S naším komfortným priedušným sedadlom s technológiou DriRide pocítite výrazný rozdiel v komforte cestovania.

Viac sa dozviete v sekcii: Komfort / Sedadlá s technológiou DriRide

Dostupné aj zvýšené a znížené sedadlá, priedušné a štandardné protiskĺzové sedadlá, rovnako aj športové jednodielne sedadlá.

Sada kufrov Zega Pro2 aj s nosičom

BMW R1200GS Adventure Touratech expedicne doplnky 22

Hliníkové kufre na BMW R1200GS Adventure, kompletná sada dvoch kufrov aj s nosičmi.

Viac sa o týchto hliníkových kufroch dozviete v sekcii: Batožina / Hliníkové kufre Zega Pro2