Touratech Slovakia

Užívateľský test Touratech Suspension – Simon Thomas z cesty okolo sveta

Dobrodružné cestovanie znamená život plný výziev a zmien. Adventure cestovateľ miluje dážď a prach z ciest, miluje vôňu zmien ročných období. Žiť takýmto nomádskym štýlom, sa veľmi podobá na život objaviteľov z minulých storočí. Takýto ľudia majú vždy všetko potrebné so sebou, a tým, že toho nemôže byť príliš mnoho, tak veci, na ktoré sa musia na svojich cestách spoľahnúť, skrátka musia aj mnohé vydržať. Preto je výber vybavenia prvoradý, a to čo svoju funkciu nezvláda, letí rýchlo preč.

vyše 11 rokov takto cestujú svetom Simon a Lisa Thomas. Naložili svoje motocykle a vydali sa na nekonečnú cestu okolo sveta, ktorá trvá dodnes. Počas mnohých rokov v sedle motocykla stanovili rekord v dĺžke nepretržitej cesty okolo sveta. Navštívili už vyše 78 krajín sveta, čo znamenalo prekonať viac než pol milióna kilometrov (640.000 km).Simon Touratech Suspension test 05

Simon Thomas teda vie, čo má resp. nemá zmysel mať na svojej motorke. Vychádza to z dlhoročných skúseností a učenia sa typom pokus omyl. Všetko čo dlhodobo ostane na jeho motocykli, jeskrátka tým najlepším čo je možné dostať. Či už ide o hliníkové kufre alebo vyhrievané rukoväte, Simon a Lisa vyžadujú od všetkého aby to spĺňalo svoju funkciu, bolo to odolné, kvalitné a spoľahlivé. Doplnky, ktoré pod záťažou nevydržia, skrátka na ich motocykloch nemajú miesto. A je to pochopiteľné, keďže ich motocykle sú doslova ich domovom.

Toto všetko sme mali na mysli, keď sme Simonovi ponúkli tlmiče Touratech Suspension.

Simon Thomas: "K firme Touratech som bol úprimný a na ich ponuku som hneď reagoval trošku skepticky. Museli ma dlho presviedčať o kvalitách ich produktu pred tým, než som sa odhodlal overiť ho v praxi. Pravda je totiž taká, že som už na svojom motocykli vyskúšal viacero značiek tlmičov a ani jeden to nevydržal. Tlmiče teda mením dosť často."

"Preto som jasne povedal firme Touratech, že ak chcú ísť naozaj do toho, musia rátať s tým, že ak ich tlmiče nevydržia to čo sľubujú, každý kto sleduje našu cestu okolo sveta sa to dozvie. Touratech sebavedomo dodal iba to, že ich tlmiče zmenia spôsob akým som doteraz jazdil."

Simon Touratech Suspension test 03

Simon Thomas tak nakoniec pristúpil na našu ponuku. Odmontoval z motorky svoj posledný pokus o nájdenie tlmičov, s ktorými by bol spokojný, a na svoje BMW R1150GS Adventure nainštaloval Touratech Suspension Level1 dopredu a Touratech Suspension Level2 dozadu. A tak začal náročný test našich tlmičov.

Simon Thomas: "Dodávka tlmičov od Touratechu bola pripravená podľa mojich požiadaviek. Tlmiče som na motorku mohol namontovať hneď po vybratí z krabice. Všetko bolo uspôsobené pre moju váhu plus hmotnosť batožiny, ktorú so sebou nosím a čo je dôležitejšie, Touratech Suspension sadol môjmu štýlu jazdy."

Po krátkom teste hneď po nainštalovaní Touratech Suspension sa Simon a Lisa vydali na vyše 3.500 km dlhú cestu naprieč prašnými cestami Austrálie. Potom si prešli celým Novým Zélandom a čakalo ich dobrodružstvo naprieč Severnou Amerikou a Južnou Amerikou. Prekonali 5 púští, 6 rôznych horských masívov a nechýbali ani tisíce kilometrov prejdených po nekvalitnom asfalte. Dovedna je to vyše 49.000 km prejdených na našich tlmičoch v rôznych podmienkach (a toto číslo narastá).Simon Touratech Suspension test 04

Takže ako si viedli tlmiče Touratech Suspension na tejto ceste?

Simon Thomas: "Skrátka bezchybne!!! Môžem úprimne povedať, že inštalácia tlmičov Touratech Suspension bola jednou z najlepších a najvýraznejších zmien aké som kedy na svojej motorke urobil. A že som tých zmien už urobil, veď sa len pozrite na to ako vyzerajú naše motocykle."

Adventure jazdec musí mať vždy dôveru vo svoje tlmiče, musí mať od nich dostatočnú spätnú väzbu a hlavne im musí dôverovať.

Simon Thomas: "Tlmiče sú oproti ostatným masívnejšie. Majú 16 mm piestnicu, ktorá toho vydržala skutočne veľa a nenašiel som spôsob ako by som tlmiče vyradil z činnosti. Tam kde som riešil opravu iných tlmičov, Touratech Suspension stále fungujú. A čo sa komfortu týka, systém plávajúceho piestu skutočne znamená prínos stabilných tlmiacich vlastností počas celého dňa. V tlmičoch sa netvorí emulzia, to znamená menšie opotrebenie tlmičov a lepšiu spätnú väzbu."   

Od adventure motocyklov sa očakáva, že znesú jazdu pri mínusových teplotách, nekončiace lejaky a jazdu v horúčavách púšte. Dostávajú zabrať pri jazde po nekvalitných asfaltkách, šotolinách či pri prekonávaní horských kamenistých ciest. Kontakt kolies s povrchom je preto rovnako dôležitý ako súhra jazdca s motocyklom. Kvalitné tlmiče toto všetko zjednocujú.Simon Touratech Suspension test 02

Simon Thomas: "Ak jazdíte dlho off-road, s naloženou motorkou, v horúčavách, ste dehydrovaný a skutočne nevládzete, tak naozaj potrebujete to aby sa vaša motorka ľahko ovládala. Aby ste verili tomu, že stroj zvládne všetko čomu ho vystavíte, že vás nezradia tlmiče, ktoré ak prasknú, budete musieť vynaložiť ešte viac síl, na prekonanie danej vzdialenosti. Dôvera v motocykel teda znamená, že sa zbytočne nestarám o veci na ktorých nezáleží. Viem sa tak lepšie sústrediť na jazdu a to výrazne šetrí energiu. Veď koniec koncov, celé je to hlavne o dobrom pocite z jazdy." 

Takže ako znie Simonov záver z vyše dvoj ročného testu Touratech Suspension?

Simon Thomas: "Skutočnou otázkou by malo byť, sú tieto tlmiče lepšie ako všetky, ktoré som doteraz používal? Odpoveď je jednoznačná, áno."Simon Touratech Suspension test 01

Sledujte cestu Simona a Lisy Thomas na www.2RidetheWorld.com