Touratech Slovakia

Aventuro Carbon – Hi-Tech prilba a čaro ručnej práce v jednom

Naša jedinečná prilba Touratech Aventuro Carbon v sebe skrýva viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Unikátna kombinácia maximálnej ochrany, všestrannosti a ľahkosti, vzniká kombináciou ručnej práce pri použití najnovších technológii.

Poznáte to určite zo sveta drahých super áut. Ručná práca je cenená nadovšetko. Keď jediný pracovník zostaví celý motor alebo malá skupinka profesionálov dáva dokopy šasi z karbónu. Hi-Tech materiály sa tak snúbia s čímsi, čo sa nedá nijako zmerať. A predsa, takýto produkt už nie je iba vecou, štítok s podpisom daného majstra to mnoho krát iba podtrhne. Podobne je na tom aj naša prilba Aventuro Carbon. Premyslená do posledného detailu, ručne vyrobená tak, aby pozornému oku neušiel žiaden detail.

Prilba Aventuro Carbon vznikla aby uspokojila tých najnáročnejších adventure cestovateľov. Jazdcov, ktorý denno denne zvládajú nie len jazdu po asfalte, ale musia čo to prejsť so svojím naloženým motocyklom aj po šotolinách. Ľahká a dobre vetraná prilba je preto doslova nutná.

Diaľničné presuny si vyžadujú iný druh prilby než jazda mimo cestu. Nosiť so sebou stále integrálnu, a cross či enduro prilbu je prinajmenšom zbytočné zaberanie batožinového priestoru. Chce to skrátka čosi univerzálne, avšak stále na 100% funkčné. Preto sme vyvinuli prilbu Aventuro Carbon. Jej vývoj trval dlhú dobu a podujalo sa na ňom množstvo celosvetových cestovateľov. Tí od prilby vyžadovali vynikajúce vetranie, dobrý rozhľad z nej, vysoký komfort pri jej nosení, čo najnižšiu hmotnosť, ale hlavne nekompromisnú bezpečnosť.

Rôznymi skúškami sme sa teda dopracovali k záveru, že prilba pokiaľ má byť funkčná, ľahká a bezpečná, musí byť vyrobená z karbónu. To sa však veľmi ľahko povie. Realita je ale taká, že s karbónom pracuje na vysokej úrovni iba zopár firiem na svete a navrhnúť skutočne bezpečnú prilbu nebolo vôbec jednoduché. Problémy sú spojené už so samotným výberom karbónovej tkaniny, vedením jej úpletu, možnosťami jej vrstvenia... a tak by sa dalo pokračovať donekonečna. Aby prilba obstála v náročných bezpečnostných skúškach, musela byť precízne vytvarovaná. Každý záhyb, každá hrana, to všetko má svoj zmysel.cl1 Aventuro Carbon Hi Tech prilba a caro rucnej prace v jednomNie je to len samotnej o štruktúre vonkajšej formy prilby. Práve tu sa dostávame k veľmi podstatnému bodu. Karbónovú tkaninu totiž musí niekto vždy precízne navrstviť tak, aby adekvátne spĺňala všetky vlastnosti. A toto zatiaľ nezvláda žiaden robot, práve tu sa dostávame k ručnej práci, kľúčovému faktoru výroby prilby Aventuro Carbon.

Technik stojaci za výrobou Aventuro Carbon sa pri rozhovore o prilbe iba pousmial: „Prilby z karbónu vyrábam už sedem rokov a stále sa mám v čom zlepšovať.“ Zakaždým pekne pomaly ukladá presne vyrezané kusy karbónovej tkaniny na svoje správne miesta do formy. Všetko niekoľko krát kontroluje a pokiaľ sa na tkanine nachádza nejaká vada, ihneď ju mení za novú. Keď sú všetky vrstvy na svojom mieste, vezme namiešaný epoxid, čím sa dostávame k ďalšiemu kroku výroby Aventuro Carbon. Nuž a snáď nie je prekvapujúce, že zloženie epoxidu, ktorý stmelí všetky vrstvy karbónu dokopy, je prísne stráženým tajomstvom.

Všetky vrstvy sa spájajú dokopy pod tlakom pri teplote okolo 75 stupňov Celzia. Forma prilby je teda uzavretá akoby v malom trezore, ktorý tomuto všetkému odoláva. Vnútro prilby tlačí o steny formy špeciálny tvarovaný balón. Keď prebehne polymerizácia epoxidu, forma sa roztvorí a technik vyberie hrubú vonkajšiu škrupinu prilby.cl2 Aventuro Carbon Hi Tech prilba a caro rucnej prace v jednom

V tejto fáze je už aj laikovi jasné, že z kusov karbónovej tkaniny bude prilba. Sme však stále iba na začiatku výrobného procesu, ktorému dominuje majstrovstvo zručných rúk. Prebytočný materiál, ostré hrany a otvory pre vetráky a iné potrebné komponenty prilby, sú už dielom presne nastavených robotov, ktoré to zvládajú za pomoci extrémne vysokého tlaku vody. Prácu robotov opäť prekontroluje technik a všetko premeria skôr, než pustí škrupinu prilby ďalej.

Škrupina je ďalej ručne niekoľko krát preleštená a prelakovaná špeciálnym lakom, ktorý napomáha prilbe odolať prípadným nárazom. Po zatuhnutí a preleštení poslednej vrstvy, záleží na farebnom prevedení prilby, kam pôjde ďalej. Niektoré farby sú farebne lakované zatiaľ čo verzia Core, si vystačí iba s finálnym priesvitným lakom. Zložitejšie farebné prevedenia si vyžadujú ďalšiu prácu rúk a presné nanesenie nálepiek. Až potom dôjde k finálnemu nástreku viacerých vrstiev ochranného priesvitného laku.cl3 Aventuro Carbon Hi Tech prilba a caro rucnej prace v jednom

Následne dôjde k finálnemu skompletizovaniu prilby Aventuro Carbon. Ručne šité vnútro, nárazu tlmiaca vnútorná vrstva, vetráky, šilt, plexisklo... skrátka všetko sadne na svoje miesto, aby šla prilba na stanovište finálnej kontroly.

Každá jedna prilba je počas celého procesu jej výroby kontrolovaná minimálne 60 krát. Kontrola materiálu, kontrola hmotnosti, vizuálna kontrola detailov... Niektoré prilby majú tú "smolu", že si ich kedykoľvek počas výrobného procesu vyberú bokom a prejdú tvrdými nárazovými testami. Tieto prilby už nejdú späť do výroby, sú akousi neustálou kontrolou dodržiavania tej najvyššej kvality.   

Vyvážená kombinácia Hi-Tech materiálov spolu s čarom ručnej práce, sa snúbi vo výrobnom procese našej prilby Touratech Aventuro Carbon. Unikátny koncept adventure prilby tak dostáva svoju jedinečnú pridanú hodnotu.

O prilbe Touratech Aventuro Carbon sa dočítate v sekcii Top Produkty - Aventuro Carbon 
Pozrite si aj našu vyklápaciu prilbu Touratech Top Produkty - Vyklápacia prilba Touratech